Aktualności

Spotkanie z ostrowieckimi przedsiębiorcami

Marszałek województwa Adam Jarubas i wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński byli gospodarzami spotkania z przedsiębiorcami, poświęconego możliwościom pozyskiwania środków unijnych w nowym okresie programowania.

– To wy, przedsiębiorcy, jesteście solą tej ziemi, to wy tworzycie miejsca pracy i przyczyniacie się do rozwoju gospodarki – zwrócił się na początku konferencji do przedstawicieli świata biznesu Jarosław Górczyński. – Rozwój gospodarczy miasta to nie tylko władze samorządowe, ale przede wszystkim mikro- i makroprzedsiębiorczość. Bez współpracy nawet najlepsze władze nie będą miały pola do działania.

Według danych przedstawionych przez marszałka Adama Jarubasa, na lata 2007 – 2013 w województwie świętokrzyskim podpisano z przedsiębiorcami ponad 400 umów na dofinansowanie o łącznej wysokości 350 milionów złotych.
– Świętokrzyskie radzi sobie dość dobrze, ale zawsze może być lepiej – ocenia Adam Jarubas. – Dlatego chcemy już teraz pokazać, jak będzie wyglądało finansowanie unijnych inwestycji, w tym również wspomaganie przedsiębiorczości w nowym okresie programowania. Wsparcie przedsiębiorców i nowe miejsca pracy to absolutny priorytet. Dziś mam dla nich niespodziankę. Komitet monitorujący przyjął decyzję o przesunięciu dodatkowych środków – 40 milionów złotych – na nabory dla przedsiębiorców.
Oprócz dobrych nowin, marszałek przywiózł również niepokojące wyniki badań.
– Szokujące są wyniki ankiet przeprowadzonych wśród wójtów, burmistrzów i prezydentów w całym kraju – mówił Adam Jarubas. – Trzy czwarte odpowiedziało, że wcale nie czują się odpowiedzialni za tworzenie klimatu dla inwestycji i ściąganie inwestorów.
– Te trzy czwarte nie dotyczy Ostrowca Świętokrzyskiego – zapewnił z kolei Jarosław Górczyński. – Toczące się koło gospodarcze jest jednym z najważniejszych elementów naszych działań. Oczywiście zaangażowanie i dobre przygotowanie nie dotyczy tylko samorządów, ale i przedsiębiorców. Najważniejsza jest symbioza między samorządem a biznesem.
Jarosław Górczyński zaprezentował efekty działań samorządu ostrowieckiego, wspomaganych przez środki z Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy wysłuchali też informacji Urzędu Marszałkowskiego na temat nowego okresu programowania na latach 2014- 2020 i możliwościach pozyskania przez działalności gospodarcze kolejnych środków unijnych.