Aktualności

Kolejne nowoczesne autobusy

Po tym, jak ulice Ostrowca Świętokrzyskiego wzbogaciły się o 6 nowych hybrydowych autobusów marki Solaris, swoje pierwsze kursy rozpoczęły autobusy miejskie wyprodukowane przez firmę MAN. 9 nowoczesnych autobusów z niskoemisyjnym napędem diesel wzbogaciło park maszynowy Spółki Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w nowej bazie MZK przy ul. Jana Samsonowicza. Nie jest to ostatnie słowo w kwestii modernizacji transportu miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W styczniu rozpocznie się eksploatacja 8 autobusów z napędem elektrycznym marki MAN. Łącznie zakupiono już 23 pojazdy, a w planach jest zwiększenie tej liczby do 32 autobusów.

Zakup autobusów o odmiennych rodzajach napędu ma na celu zapobiegać uzależnieniu transportu od jednego rodzaju zasilania. W przypadku wystąpienia braku jednego z nich nasza komunikacja nie będzie zakłócona. Nabyte pojazdy z niskoemisyjnym napędem diesla spełniają normę emisji spalin Euro 6 – powiedział Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Nowe autobusy są klimatyzowane, posiadają system antyzderzeniowy oraz monitoring. O bezpieczeństwo kierowców dba system antynapadowy. Ich niskoemisyjne silniki z funkcją Start & Stop mają znacznie lepsze parametry spalania paliwa względem dotychczasowych pojazdów MZK. Autobusy mają wewnątrz podobne wyposażenie do zakupionych wcześniej Solarisów.

Wraz z dostawą autobusów elektrycznych w styczniu wymienione zostanie, po raz pierwszy w naszej historii, 100% dotychczasowego taboru MZK. Cieszę się, że w końcu doczekaliśmy tej chwili – dodał Prezes Spółki Jarosław Kateusz.

Wraz z unowocześnieniem taboru przebudowano otoczenie nowej bazy MZK ze stacją obsługi, warsztatami, budynkiem administracyjno – dworcowym i myjnią autobusową. Objęło to m.in. budowę dróg dojazdowych i parkingu „Park & Ride”, wiaty „Bike & Ride”.  W partnerstwie z Powiatem Ostrowieckim odnowiono natomiast nawierzchnie ulic 11 Listopada oraz Jana Samsonowicza.