Aktualności

80. rocznica egzekucji na ostrowieckim Rynku

W ubiegły piątek, 30 września w Ostrowcu Świętokrzyskim uczczono 80. rocznicę egzekucji na ostrowieckim Rynku.

Uroczystości zaczęły się o godzinie 17:30 pod pomnikiem na cmentarzu przy ul. Denkowskiej, gdzie modlitwą oddano hołd ofiarom. Monument rozświetlało 30 zniczy symbolizujących zamordowanych przez okupanta ostrowczan.

Następnie uczestnicy udali się na Mszę Świętą w Kolegiacie pw. Świętego Michała Archanioła. Po ceremonii rozpoczęły się okazjonalne wystąpienia, w których poruszano rolę naszej narodowej przeszłości.

Narody i lokalne społeczności łączą chwile radości, wspólne sukcesy, tożsamość historyczna, ale i przykre doświadczenia. Także one, mimo towarzyszącego cierpienia oraz smutku mają swoją rolę w naszym skomplikowanym świecie. Uczą ludzkość, by nie popełniać podobnych błędów, pokazują również nam siłę nienawiści, która potrzebuje tylko jednej iskry, by zapłonąć w całej swej okazałości i brutalności.

W jednej chwili nasze miasto straciło cząstkę siebie – nauczycieli, wojskowych, kupców, przedsiębiorców czy też urzędników. Rodziny natomiast utraciły kochających mężów, ojców, synów i żywicieli.

Od tego, jak zinterpretujemy przeszłość, zależy nasza przyszłość. Pamiętajmy przy tym, że dzieci, wnukowie, prawnukowie nie są winni zbrodni swoich ojców i dziadków, a pamięć historyczna uchroni naszą przyszłość przed podobnymi tragediami.  Szukajmy więc w historii nauczycielki, dopatrujmy się w niej powodów do jednoczenia się.

W 80. rocznicę egzekucji na ostrowieckim Rynku składam hołd jej ofiarom oraz ich rodzinom. Państwa obecność tutaj to piękny dowód miłości i pamięci wobec krewnych, po których pozostały tylko czułe wspomnienia – powiedział Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

O tamtych smutnych chwilach wypowiedział się również Poseł na Sejm RP Andrzej Kryj.

Skutki tego wydarzenia są dwuwymiarowe. Z jednej strony to tragedia rodzin ofiar, którym odebrano szansę na dzielenie się radością ze swoimi krewnymi.

Drugim aspektem jest nasz naród. Okropności, które rozgrywały się w latach agresji niemiecko-sowieckiej oraz okupowanej Polski rodzą pytania do Polaków: gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby nie te liczne dramaty naszej ojczyzny.

Jako ostatni głos zabrał przedstawiciel rodzin pomordowanych, Tomasz Gogol.

Był to okrutny akt terroru wobec społeczeństwa Ostrowca Świętokrzyskiego, który na stałe zapisał się w jego kartach historii. Pamięć o tych wydarzeniach buduje naszą dumę i tożsamość, a co za tym idzie także nasz patriotyzm.

Uroczystość uświetnił występ chóru “Cantante Domino” pod batutą Andrzeja Budzińskiego.

30 września 1942 roku Niemcy powiesili na ostrowieckim Rynku 29 mężczyzn w odwecie za zniszczenie przez partyzantów mostu kolejowego i gazociągu na Romanowie. Jeden z aresztowanych zmarł przed egzekucją – nie przeżył brutalnych tortur.