Aktualności

II Dożynki Pszczelarskie w Ostrowcu Świętokrzyskim

W Parku Miejskim w Ostrowcu świętokrzyskim miały miejsce kolejne, II Dożynki Pszczelarskie, nad którymi patronat objął Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Wydarzenie  zorganizowało Rejonowe Koło Pszczelarzy w Ostrowcu Świętokrzyskim, a współorganizatorem było Miejskie Centrum Kultury. Gospodarzem imprezy był Mirosław Gemzała, Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy, którego historia sięga 1938 roku.

Na imprezie obecny był również Prezydent Miasta.

Bogactwo, które dziś oglądamy na stanowiskach pszczelarzy, uświadamia nas o pracowitości niepozornych pszczół. Pamiętajmy o tym, że nawet 80% roślin jest zapylanych przez owady, w tym właśnie przez pszczoły. Bez nich nie byłoby również nas.

Świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kolegiacie pw. Św. Michała Archanioła w intencji pszczelarzy i członków ich rodzin. Następnie dożynkowy korowód udał się do Parku Miejskiego, gdzie odbyło się oficjalne powitanie zebranych gości oraz wspólna zabawa wśród 20 wystawców z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz powiatu. Była to okazja dla mieszkańców naszego miasta do zapoznania się z tradycjami pszczelarskimi regionu, którego przykładem może być obecny na dożynkach Pan Gustaw Leszczyński zajmujący się pszczelarstwem od ponad pół wieku.

Każde stanowisko oferowało gościom degustacje oraz zakup miodów wielu gatunków, a także produktów pochodzenia pszczelego. Ponadto odbywały się konkursy o tematyce pszczół, pokazy oraz prelekcje. Zwieńczeniem spotkania była zabawa suto zastawiona miodem i jedzeniem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego Andrzej Jabłoński oraz Członek Zarządu Powiatu Agnieszka Rogalińska.