Aktualności

Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego

Złożeniem wieńca przez Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim zaczęły się obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego. Z tej okazji w Kolegiacie Św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim Mszę Świętą odprawił Ksiądz Dziekan Jan Sarwa.  Następnie uroczystym korowodem uczestnicy udali się na Cmentarz Parafialny na ul. Denkowskiej pod obelisk upamiętniający 25 mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i jego okolic, którzy brali udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Na liście nazwisk znajdują się m.in. cztery nazwiska należące do uczniów ówczesnego  Państwowego Gimnazjum Męskiego (obecnie Liceum Ogólnokształcące nr II im. Joachima Chreptowicza) – Zygmunta Derlikowskiego (z klasy VII), Rusława Szydłowskiego (z klasy V), Bolesława Kulczugi (z klasy VII) oraz Antoniego Życkiego (z klasy V).

Wydarzenie w swej wymowie miało wyjątkowy przebieg w związku z trwającą wojną na Ukrainie. W swym przemówieniu wspomniał o tym Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

„Cud Nad Wisłą” był i jest źródłem nieustającego powodu do dumy, a w dzisiejszych trudnych czasach, a szczególnie wzrostu zagrożenia płynącego ze wschodu i Rosji – wzorem do naśladowania. Dzisiaj nasze oczy zwrócone są w stronę sąsiadów z Ukrainy, którzy z ogromną determinacją walczą o swoją wolność i suwerenność, a codzienne materiały prasowe i brutalne obrazy z ostrzeliwanych i bombardowanych miast oraz śmierć bezbronnych cywili unaocznia nam z czym przyszło żyć i walczyć polskim bohaterom dzisiejszej rocznicy.

Ponad 100 lat temu pokazaliśmy światu na co nas stać. Dając odpór ówczesnej napaści zatrzymaliśmy, przynajmniej na jakiś czas, bolszewicką ekspansję.

Wspólne manifestowanie miłości i szacunku do Ojczyzny, jej dziejów, przyrody, kultury i tradycji tworzy unikalną więź, zbudowaną na autentycznych podwalinach patriotyzmu.  Pamiętajmy, że wolność i niepodległość, którymi dziś możemy się cieszyć zawdzięczamy Polakom, którzy oddali za nie własne życie i przelali swoją krew.

Prezydent Miasta w towarzystwie Przewodniczącej Rady Miasta Ireny Rendudy-Dudek, Wiceprzewodniczącej Rady Miasta Marty Woźnickiej-Kuzdak, Radnych Rady Miasta oraz Sekretarz Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Anny Niedbały złożyli kwiaty pod pomnikiem ostrowieckich wojowników o wolność.