Aktualności

Wielki Ogień po raz piętnasty!

W Amfiteatrze w Parku Miejskim miała miejsce zorganizowana przez Miejskie Centrum Kultury, jubileuszowa 15. edycja Festiwalu Bluesowo-Rockowego „Wielki Ogień” im. Miry Kubasińskiej. Impreza połączyła pokolenia mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego serwując im różnorodny repertuar w którym nie brakowało młodych talentów oraz ikon polskiej muzyki.

Razem z publicznością bawił się Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Była to dla prezydenta okazja do miłych spotkań oraz wielu cennych dyskusji w gronie ostrowczan.

Festiwal otwarty został występem zespołu „Tom Holder”, dla którego muzyka Miry Kubasińskiej jest źródłem inspiracji. Zespół „Big Bike Orchestra” zadbał natomiast o oryginalne zaakcentowanie swojego pobytu w naszym mieście. Jeszcze przed występem okrążyli park miejski na sześcioosobowym rowerze, grając jednocześnie na instrumentach. Pierwszego dnia zaprezentowała się również grupa „Rita Pax” z frontmanką Paulina Przybysz. Przypomnieli oni publiczności o istocie imprezy grając w odświeżonym wykonaniu repertuar Breakoutu – zespołu, w którym śpiewała Mira Kubasińska. Paulina Przybysz przyznała, że wyjątkowym przeżyciem dla niej była gra w miejscu, gdzie wychowywała się słynna piosenkarka.

W drugim dniu występów talent swój zaprezentował zespół „Inclusion” z okolic Krakowa grający muzykę z gatunku Alternative Metal. Wśród swoich nagród, w lipcu 2022 roku Inclusion wygrało Antyfest Antyradia zdobywając Złotą Kosę. Dzięki temu zespół zagrał na Dużej Scenie Pol’and’Rock Festival.  Kolejną sobotnią atrakcją był występ zespołu „Big Cyc” Krzysztofa Skiby. Publiczność pokazała, że mimo lat, piosenki artysty nadal dobrze się mają i niosą ponadczasowe przesłanie.

Ostatnia doba festiwalu przepełniona była czterogodzinnym popisem młodych muzyków oraz została zakończona występem Piotra Nalepy – gitarzysty i kompozytora, syna Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy.

Mira Kubasińska to pochodząca z Bodzechowa piosenkarka oraz wokalistka, która swym śpiewem reprezentowała zespoły Blackout i Breakout. Swój talent rozwijała początkowo m.in. w zespole pieśni i tańca, działającym w ostrowieckim Zakładowym Domu Kultury.

Wydarzenie zorganizowano przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.