Aktualności

Smutek i żal po śmierci Zbigniewa Pacelta – Honorowego Obywatela Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

– Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ZBIGNIEWA PACELTA – urodzonego w Ostrowcu Świętokrzyskim wybitnego polskiego sportowca – pływaka i pięcioboisty, olimpijczyka, trenera i działacza sportowego, posła na Sejm V, VI i VII kadencji, Honorowego Obywatela Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. To kolejna strata w tym roku dla świata sportu, naszego kraju i miasta – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Odszedł wybitny sportowiec, ale także wspaniały człowiek, który do końca wspierał rodzinne miasto.

W 2009 roku  Zbigniew Pacelt otrzymał tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego za zasługi w dziedzinie sportu oraz promocję rodzinnego miasta. Wieloletnie uprawianie pływania i pięcioboju nowoczesnego, osiąganie wspaniałych wyników sportowych w skali kraju, Europy, jak i świata, to niewątpliwie chluba dla naszego miasta i regionu, jak również Polski. Jego działalność jako trenera, a także wychowawcy zaowocowała wychowaniem wielu pokoleń znakomitych sportowców, takich jak mistrz olimpijski z Barcelony Arkadiusz Skrzypaszek i złota drużyna polskich pięcioboistów. Liczne sukcesy sportowe i w pracy trenerskiej poczyniły się do wielu wyróżnień, pośród których znalazło się nadanie zaszczytnego tytułu Trenera Roku 1992 w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Pragniemy przypomnieć, że Zbigniew Pacelt uczestniczył w 13 igrzyskach olimpijskich jako zawodnik, trener, działacz sportowy oraz szef polskich misji olimpijskich sławiąc w ten sposób nasze miasto.

W okresie pełnienia funkcji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki RP, zaangażował się w budowę infrastruktury sportowej w regionie świętokrzyski, podkreślając przywiązanie do rodzinnych stron i miasta, w którym się urodził. Społeczeństwo ostrowieckie, w tym także młodzi sportowcy, doskonale pamiętają jego nieoceniony wkład w budowę nowoczesnej krytej pływalni olimpijskiej „Rawszczyzna” oraz wielofunkcyjnych boisk sportowych i obiektów piłkarskich „Orlik 2012”. W wyniku jego starań jeden ze strategicznych obiektów powstających w Polsce, wielofunkcyjna hala widowiskowo – sportowa, będzie budowany w Ostrowcu Świętokrzyskim. W podziękowaniu za aktywną działalność na rzecz ostrowieckiego klubu KSZO został wyróżniony tytułem Honorowego Prezesa Klubu Sportowego KSZO, a w zorganizowanym Plebiscycie został uznany Sportowcem XX wieku.

Ponadto Panu Zbigniewowi Paceltowi nadano tytuł Zasłużonego Mistrza  Sportu, a także odznaczono dwukrotnie Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Postawa, którą prezentował Zbigniew Pacelt wynika z wychowania w duchu sportu od najmłodszych lat. Jego ojciec jako instruktor pływania, w późniejszym czasie sędzia był jednym z inicjatorów budowy pierwszej w naszym mieście odkrytej pływalni na terenie Starego Zakładu Huty Ostrowiec. Zbigniew Pacelt od chwili swojego debiutu olimpijskiego w 1968 r. w Meksyku rozsławił nasze miasto i przysporzył jego mieszkańcom wiele radosnych przeżyć.