Aktualności

Będą mieszkania socjalne. Gmina na ratunek przemysłowej historii miasta

Trwają zaawansowane prace przy budynku na ulicy Osadowej 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach zadania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – modernizacja budynków wielorodzinnych przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej”. W podlegającym przebudowie i termomodernizacji obiekcie powstanie osiem mieszkań socjalnych.

Trzeba wiedzieć, że budynek przy ulicy Osadowej 6, o którym mowa, został wybudowany w roku 1902,  na terenie  osady  przyfabrycznej cukrowni. Obiekt ten wraz z innymi jeszcze istniejącymi budynkami mieszkalnymi  znalazł się w kręgu zainteresowania konserwatora, bowiem niewiele przetrwało do dziś takich zespołów urbanistycznych, związanych z rozwojem przemysłu w XIX wieku.

Pierwszy drewniany budynek w osiedlu pracowniczym przy ulicy Osadowej wybudowany został przed 1900 rokiem. Na czas kampanii mieszkali tam pracownicy sezonowi. Później sprowadzili tam swoje rodziny. Kolejne budynki  już murowane z cegły, jednopiętrowe, dyrekcja cukrowi zaczęła budować na początku XX wieku. Blok nr 6 jako jedyny powstał z kamienia z dodatkiem cegły. Zamieszkali w nim pracownicy odpowiedzialni za stan techniczny urządzeń cukrowni.

Osadowa była klasycznym zespołem  fabryczno-osadniczym, jakie powstawały w kraju i w Europie na przełomie XIX i XX –wieku. Jego historię, walory kulturowe, przedstawił w pracy magisterskiej były pracownik Urzędu Miasta , Zbigniew Pękala.  Już po wojnie w latach 50 i 60, przy ulicy Osadowej powstało drugie osiedle pracownicze z hotelem i czterema blokami mieszkalnymi. Osiedle to zostało przejęte w latach 90-tych przez gminę.

– Jesteśmy w historycznej dzielnicy Ostrowca Świętokrzyskiego przed kiedyś bardzo pięknym budynkiem- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Po ponad stu latach Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zdecydowała się na rewitalizację tego obiektu. Liczę, że na wiosnę przyszłego roku uda się ten budynek oddać.

– W budynku powstanie osiem lokali o statucie lokalu z umową najmu socjalnego- mówi dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, Łukasz Dybiec. Na każdej kondygnacji będą znajdowały się cztery lokale: dwa lokale dwupokojowe o pow. 60 m kw. i trzy mieszkania jednopokojowe o pow. ok. 45 m kw. w tym jeden lokal dla osoby niepełnosprawnej.

Za inwestycje w Częstocicach ostrowieckiego samorządu w imieniu mieszkańców podziękował radny Artur Zawadzki.

Za realizację zadania, których wartość robót budowlanych sięga blisko 2,5 mln złotych odpowiada firma AG PETROL Sp. z o. o. ze Skarżyska-Kamiennej.

Do tej chwili wykonano: prace rozbiórkowe, podbicie fundamentów, izolację piwnic, strop nad parterem i I piętrem, poszerzenie otworów oraz wymiana nadproży, przyłącze wodno-kanalizacyjne oraz przyłącze i sieci oraz remont kanalizacji deszczowej.

Obecnie wykonywane są wieńce na ścianach szczytowych w celu wzmocnienia konstrukcji budynku, roboty zbrojarskie przy klatce schodowej. Wykonywana jest więźba dachowa wraz z pokryciem dachowym Dachówka zostanie zamontowana w przyszłym tygodniu. Reperowana jest zabytkowa elewacja – uzupełniane są ubytki cegłą elewacyjną. Murowane są ścianki działowe. Niebawem zamontowana zostanie stolarka okienna – wtedy wykonawca będzie prowadził roboty wykończeniowe wewnątrz budynku. Elewacja zostanie oczyszczona i jako historyczny budynek będzie wyglądać naprawdę efektownie.

– Od sześciu lat, jako samorząd Ostrowca Świętokrzyskiego prowadzimy konsekwentną politykę dotyczącą mieszkalnictwa, dlatego też nie nagradzamy tych, którzy zalegają z czynszami, czy są uciążliwi dla sąsiadów. Mieszkania przy ul. Osadowej 6 będą przeznaczone dla tych osób, które powsiadają mieszkania socjalne i spełniają wymienione wcześniej warunki- akcentuje prezydent Jarosław Górczyński.