Aktualności

Wyjątkowe miejsce spotkań i edukacji. „Ogrody na Ogrodach” z wyróżnieniem w tegorocznej edycji konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”

W trakcie gali podsumowującej 25 edycję konkursu „Modernizacja i budowa XXI wieku” ostrowiecki Ogród Zdrowia na osiedlu Ogrody otrzymał wyróżnienie w kategorii „Przestrzenie Zieleni”. Uplasował się na drugiej pozycji tuż za ogrodem botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Poza tym, podobnie jak w zeszłym roku, zgłoszona przez nasze miasto inwestycja zdobyła główną nagrodę w głosowaniu internautów. Nagrody odebrał podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

W konkursie wystartowało 600 inwestycji, a 80 z nich w kilku kategoriach znalazło się w finale.

– Po wizytacji jurorów „Ogrody na Ogrodach” uplasowały się na  drugim miejscu. Przed nami znalazła się tylko inwestycja w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a to już duża ranga i marka sama w sobie, więc przegrać z taką jednostką to jest żaden wstyd. Znaleźliśmy się w znakomitym towarzystwie i to świadczy, że jurorzy dostrzegają to, co robimy w Ostrowcu Świętokrzyskim – mówi prezydent Górczyński. – Ogrody to ważna dzielnica naszego miasta, stanowiąca swoistego rodzaju łącznik z okalającymi go osiedlami. To również ważne miejsce na mapie miasta ze względu na działające tu placówki oświatowe. Stary drzewostan i dawne nasadzenia wymagały liftingu dlatego podjęliśmy decyzję o modernizacji dużego skweru. Dzięki temu uzyskaliśmy utrzymaną w nowoczesnym stylu zieloną enklawę. Od momentu powstania pełni ona wiele ważnych z punktu widzenia mieszkańców i ochrony środowiska funkcji. Powstało doskonałe miejsce do spotkań i integracji ostrowczan z kilku osiedli. Połączenie funkcjonalności oraz walorów edukacyjnych stanowią również o jego atutach. Wprowadzone rozwiązania z zakresu integracji sensorycznej oraz ekologii, spotkały się już z dużym uznaniem mieszkańców.

Ponadto, z okazji swojego jubileuszu, kapituła konkursowa zdecydowała się przyznać nagrodę 25-lecia najlepszych modernizacji w kilku kategoriach. Ostrowiec Świętokrzyski otrzymał ją w kategorii „sport i rekreacja” za kompleks otwartych i krytych basenów na Rawszczyźnie, które już dwukrotnie zajmowały pierwsze miejsce w rocznych edycjach konkursu (2005, 2019).

Przypomnijmy, że już trzeci rok z rzędu ostrowiecka inwestycja została nagrodzona w tym konkursie. W poprzednich latach pierwsze miejsca w swoich kategoriach otrzymywały otwarte baseny na Rawszczyźnie i Ostrowiecki Browar Kultury.

Prezydent Jarosław Górczyński podkreśla, że te dwa wyróżnienia nie były jedynymi dla Ostrowca. Nagrodę w kategorii „Obiekty Edukacji i Szkolnictwa” za budowę kolorowego, jak z klocków Gminnego Żłobka i Przedszkola w Kiełczowie otrzymała ostrowiecka firma Climatic, która stawia modułowe obiekty użyteczności publicznej w całym kraju.

– Było mi niezwykle miło być świadkiem sukcesu ostrowieckiej firmy.  Climatic, bo o nim mowa, to dobra marka, która podbija polskie i europejskie rynki. Cieszę się, że firma została wyróżniona za wykonaną inwestycję – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.