Aktualności

Premiera wydawnictwa albumowego „Ostrowiec Świętokrzyski – 30 lat Samorządności”

Obchodzone w ubiegłym roku trzydziestolecie powstania polskich samorządów stało się przyczynkiem do refleksji nad zmianami, jakie zaszły również w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z tej oto przyczyny powstało wydawnictwo albumowe „Ostrowiec Świętokrzyski – 30 lat Samorządności”, które w sposób doskonały oddaje charakter i ogrom tych przeobrażeń. Premiera właśnie się odbyła.

– Chcemy poszanować i uhonorować osoby, które współtworzyły nasze miasto po 1989 roku – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.  Dziękuję wszystkim radnym, wszystkich kadencji od początku samorządu, a także prezydentom miasta: Lechowi Janiszewskiemu, Zdzisławowi Kałamadze, Janowi Szostakowi, Jarosławowi Wilczyńskiego. Każda z tych osób miała swój udział w tworzeniu nowego Ostrowca Świętokrzyskiego. Publikacja zawiera zdjęcia, które pokazują, jak nasze miasto zmieniało się na przełomie 30 lat. Uważam, że były to lata bardzo dobrze wykorzystane dla naszego miasta i innych ośrodków, co dowodzi, że reforma samorządowa była najlepszą z dotychczas przeprowadzonych reform w naszym kraju.

Wizualny aspekt zachodzących przemian mają opowiedzieć fotografie, a zwłaszcza ich zestawienie z archiwalnymi obrazami. Ponad trzystustronicowa publikacja wciąga widza i pokazuje wyjątkowy obraz naszego miasta – ciekawego, wieloaspektowego i inspirującego miejsca do życia, co jest zasługą pracujących przy albumie osób.

– To jest najlepsze wydawnictwo albumowe przy jakim współpracowałem- mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. To swoista klamra odrodzonego samorządu. Całość powstała w oparciu o siły lokalne. Ów 3 kilogramowy album powstał w nakładzie tysiąca egzemplarzy, a jeśli znajdzie nabywców na pewno zdecydujemy się na jego dodruk.

Prace nad albumem trwały kilka miesięcy, a pandemia pokrzyżowała nieco plany i słowo stało się ciałem dopiero w tym roku.

Jest to wydawnictwo wyjątkowe, pierwsze tego typu i tak obszerne w historii miasta. Prezentuje zarys przemian i wydarzeń, które w ciągu minionych 30 lat zmieniły obraz społeczny, wizualny, ale i mentalny Ostrowca Świętokrzyskiego oraz nas jako mieszkańców.

Podzielony na kilka głównych części album prezentuje nasze miasto w najważniejszych sektorach życia. Ostatnia część – najbardziej historyczna pokazuje jak wiele ludzi pracowało przez lata dla naszego miasta. Szczegółowe wykazy radnych poszczególnych kadencji oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w połączeniu z wywiadami przeprowadzonymi z przewodniczącymi Rady Miasta uzupełniają obraz.

Autorami tego albumu są Justyna Łada oraz dr Artur Bartkiewicz, a przede wszystkim wielu fotografów, którzy zdecydowali się bezpłatnie udostępnić nam swoje prace.  To dzięki ich wrażliwości i wyjątkowemu spojrzeniu album ten prezentujący nasze miasto anno domini 2020 wyszedł tak dobrze.

Wydawcą albumu jest Miejskie Centrum Kultury, które już wkrótce rozpocznie sprzedaż. Cena została ustalona na 70 zł.