Aktualności

Oświetlenie Ostrowieckiego Browaru Kultury zgasło na znak protestu

Ostrowiec Świętokrzyski 1 grudnia włączył  się w ogólnopolską akcję symbolicznego gaszenia latarni ulicznych i iluminacji budynków użyteczności publicznej. Akcja ta, do której przyłączyło się ponad pięćdziesiąt innych miast i gmin w kraju ma na celu zamanifestowanie sprzeciwu wobec planów zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd.

– Od 17.00 na godzinę zgasło oświetlenie budynku Ostrowieckiego Browaru Kultury – mówi Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. – Takie obiekty, jak Ostrowiecki Browar Kultury nie powstałyby, gdyby nie środki unijne, bo samorządów nie stać na sfinansowanie tak ogromnych przedsięwzięć. Na budowę OBK otrzymaliśmy 80 proc. wartości inwestycji, czyli aż 18 milionów złotych. Wyłączając jego oświetlenie symbolicznie chcemy pokazać co może nas czekać, gdy rząd zawetuje budżet unijny – wyjaśnia. Podkreśla też, że zawetowanie unijnego budżetu odczują nie tylko samorządy, ale wszyscy mieszkańcy, w tym mocno przedsiębiorcy czy na przykład rolnicy.

Inicjatywa, pod którą podpisał się między innymi Związek Miast Polskich, skierowana jest również przeciwko zmianom w podatku PIT, przez które część pieniędzy – zamiast do samorządów – opłynie do budżetu centralnego.

Przypomnijmy, że Związek Miast Polskich, którego od wielu aktywnym członkiem jest Ostrowiec Świętokrzyski Zarząd ZMP podczas posiedzenia online w dniu 19 listopada przyjął Oświadczenie w sprawie zapowiedzianego przez rząd weta Polski wobec budżetu Unii Europejskiej.

https://www.miasta.pl/aktualnosci/oswiadczenie-zarzadu-zmp-w-sprawie-zapowiedzianego-przez-rzad-weta-polski-wobec-budzetu-ue oraz do samego dokumentu -https://www.miasta.pl/uploads/document/content_file/932/O_wiadczenie_Zarz_du_ZMP_-_19.11.2020.pdf.