Aktualności

Autobusy ostrowieckiego MZK będą służyć również mieszkańcom Kunowa

W Ostrowieckim Browarze Kultury prezydent miasta Jarosław Górczyński oraz burmistrz Kunowa Lech Łodej podpisali  umowę przyjęcia przez gminę Ostrowiec Świętokrzyski zadania organizacji publicznego transportu zbiorowego na terenie gminy Kunów. W związku z tym już od 4 stycznia do gminy Kunów wracają połączenia realizowane przez ostrowieckiego przewoźnika. Autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. zo.o. po sześciu latach ponownie będą przewozić pasażerów tej gminy. Nie wykluczone, że niebawem podobne umowy zostaną podpisane z Gminami Waśniów i Bodzechów. Rozmowy w tym temacie trwają.

Porozumienie zakłada zorganizowanie przez MZK trzech tras: do Karczmy Miłkowskiej, Dołów Biskupich przez Boksyckę i Rudkę oraz do Kunowa przez Wymysłów i Janik. W przypadku tej ostatniej linii niektóre kursy będą wydłużone do Bukowia. Porozumienia gwarantuje, że na liniach miedzy gminami kursować będą także nowe autobusy, które w przyszłym roku zostaną kupione w ramach programu „Ekologiczny Transport Miejski”.

– Nasze miasto zrobiło duży i odważny krok w kwestii transportu publicznego – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – Po pierwsze budujemy nową bazę MZK przy ulicy Samsonowicza, a po drugie podpisywane dzisiaj porozumienie to początek nowego etapu współpracy z naszymi sąsiadami czyli okolicznymi gminami. Serdecznie dziękuję Panu burmistrzowi Lechowi Łodejowi za ten gest i przetarcie szlaków. Serdeczne podziękowania składam również radnym obu gmin, którzy jednogłośnie zgodzili się podjąć uchwałę w temacie umowy z MZK. Celem większych ośrodków jest przyciąganie mieszkańców okolicznych gmin.  Świadczymy usługi w różnych sferach życia, z których chętnie korzystają mieszkańcy gmin ościennych. Dlatego teraz przyszła pora na odnowienie współpracy w kwestii transportu.  Chcemy jak najwięcej przywozić do Ostrowca uczniów i pracowników i bezpiecznie odwozić ich do domów, a MZK będzie pełnił rolę operatora. Jest to program pilotażowy. Umowa obejmuje okres od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2022. Mam nadzieję, ze inne gminy także skorzystają z podobnej usługi.

Burmistrz Lech Łodej podkreślał, że porozumienie przyniesie korzyści obu gminom, ponieważ mieszkańcy Kunowa będą mieli zapewniony transport, a spółka należąca do Ostrowca finansowanie.

-Jesteśmy zaszczyceni i szczęśliwi, że możemy podpisać tak ważne porozumienie dla naszych gmin- mówi burmistrz Kunowa Lech Łodej. – Do tej pory transport publiczny na terenie naszej gminy nie był wysokiej jakości. Mieliśmy mnóstwo sygnałów od niezadowolonych mieszkańców. Kilka miejscowości było całkowicie wykluczone z komunikacji miejskiej. Teraz na pewno to się zmieni. Dzisiejsze porozumienie niesie obustronne korzyści – zarówno dla naszej gminy, jak i MZK. To porozumienie jest bardzo korzystne. Zabezpieczyliśmy odpowiednią ilość środków na tzw. rozruch.

– Wszystkie ulgi, które posiadają mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego będą także mieli mieszkańcy Gminy Kunów – mówi prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Jarosław Kateusz. – Obejmują one między innymi bezpłatne przejazdy dla osób powyżej 75 roku życia, dla krwiodawców itp. Od 4 stycznia na terenie Gminy Kunów będą kursowały linie 12 i 13 oraz zostanie przedłużony kurs autobusu linii 2. Jak na razie będą to kursy w dni powszednie, ale planujemy też kursy sobotnie. Liczymy na dużą frekwencje pasażerów.

Ceny biletów będą podzielone na strefy w zależności od odległości od Ostrowca. Bilet w pierwszej strefie kosztować będzie 2,50, w drugiej 3, a w trzeciej 4 złote. Ponadto  zostaną wprowadzone ulgi takie same jak dla mieszkańców Ostrowca, obejmujące seniorów powyżej 75. roku życia oraz krwiodawców.

Ceny biletów to – strefa pierwsza 2,20 zł, druga 3 zł. oraz 4 zł. w trzeciej strefie. Będą też bilety