Aktualności

Rzeźba w BWA

Od piątku w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim możemy oglądać nową wystawę. To prezentacja rzeźb autorstwa profesora Andrzej Zwolaka. Warto w tym miejscu zaakcentować, że jednym z jego artystycznych dokonań jest pomnik Jana Pawła II znajdujący się w sąsiedztwie ostrowieckiej Kolegiaty Św. Michała.

Dzisiejsze spotkanie to doskonała okazja do przypomnienia ostrowczanom Pańskiej twórczości, która jest szeroko znana w kraju i za granicą. W zbiorowej świadomości zapadł Pan między innymi jako twórca pomników o wyjątkowym – niezwykle syntetycznym i symbolicznym ujęciu wykraczającym często poza klasyczne ramy. W sensie dosłownym z takim ujęciem tematu mają okazję na co dzień obcować ostrowczanie przechodzący przez główny ciąg pieszy Ostrowca Świętokrzyskiego – Wąską Uliczkę i Górę Kościelną, którą wieńczy ustawiony ponad dekadę temu pomnik Jana Pawła II, którego był Pan autorem. Dzieło to wysoko ocenione przez krytyków i ciepło przyjęte przez wiernych stało się jedną z artystycznych wizytówek Ostrowca Świętokrzyskiego oraz świadectwem naszego szacunku dla sztuki – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński.

Andrzej Zwolak to absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W latach 1979–1984 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. W latach 2002 – 2008 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Rzeźby, zaś później kierownika Katedry Rysunku.

Zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, małą formą rzeźbiarską i rysunkiem. Andrzej Zwolak to stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Krakowa. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. To także twórca pomników i rzeźb w Jaworznie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Szklarach koło Krakowa, Osieku koło Tarnobrzegu, Krakowie, Katowicach, Harbutowicach. Autor wielu okolicznościowych tablic i medali. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawę prof. Andrzeja Zwolaka można oglądać do 23 sierpnia br.