Aktualności

Do ostrowczan już trafiają ochronne maseczki. Kolejna inicjatywa prezydenta w dobie pandemii

Z inicjatywy prezydenta Jarosława Górczyńskiego od minionego piątku do mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego trafiają maseczki ochronne. Gmina zamówiła u szwalniach na ternie miasta 55 tysięcy sztuk. To kolejne działanie samorządu lokalnego skierowane do ostrowczan w dobie pandemii koronawirusa.

– Mając na uwadze obowiązujący od czwartku obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej (za pomocą maseczki, lub szalów, szalików) podjąłem decyzję o zamówieniu uszycia w lokalnych firmach szwalniczych, bawełnianych maseczek ochronnych, dla wszystkich mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego- mówi prezydent Jarosław Gorczyński. Maseczki, które Państwo będą otrzymywać są bawełniane, więc wielorazowego użytku. Jestem przekonany, że obowiązek noszenia maseczek pozostanie z nami bardzo długo. Będzie to prawdopodobnie jedno z tych obostrzeń, które zostanie z nami najdłużej, być może na wiele kolejnych miesięcy. Uważam, że nawet gdy już minie obowiązek ich noszenia, to moda, co warto zaznaczyć bardzo rozsądna, zostanie z nami na lata. Co zresztą jest obserwowane w krajach azjatyckich, które jak pamiętamy z niebezpiecznymi dla ludzi wirusami (np. ptasią grypą) z rodziny SARS zmagają się od lat. W tych krajach wiele osób nosi maseczki nawet bez przymusu ich noszenia.

Koperty z maseczkami, od piątku roznoszą dobrze zabezpieczeni pracownicy ZUMu.

– Proszę o ułatwianie im pracy i otwieranie drzwi przez domofon. Będą roznoszone też w tym i przyszłym tygodniu. Jest to bardzo dużo pracy, zwłaszcza chcąc zachować względy bezpieczeństwa, dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość- mówi prezydent.

– Na kopercie, która będzie do mieszkańców dostarczana, znajduje się tylko adres, piktogram i numer, który oznacza ile maseczek powinno być w środku. Nie ma imienia i nazwiska.  Liczba maseczek odpowiada liczbie osób zgłoszonych na deklaracji śmieciowej pod konkretny adres- mówi dyrektor Zakładu Usług Miejskich. Łukasz Dybiec.

Maseczki zamawiane są w kilku różnych ostrowieckich szwalniach dlatego będą różnić się od siebie fasonem. Wszystkie jednak powinny być uniwersalnego czarnego koloru i wykonane z bawełny. Dzięki czemu maseczka będzie mogła pozostać z nami na długo gdyż można ją będzie wielokrotnie prać.

– Ostrowiec ma duże tradycje w przemyśle lekkim stąd zdecydowaliśmy się na zamówienie maseczek w naszych lokalnych szwalniach- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Zlecenie na 55 tysięcy maseczek zostało skierowane do ostrowieckich zakładów w zależności od ich mocy przerobowych.

Zaleca się aby maseczki dezynfekować, np. piorąc w 60% po każdym użyciu. Bawełniane maseczki mogą być kilkadziesiąt razy wyprane stąd ich żywotność jest znacznie dłuższa.

W kopercie, która trafi do ostrowczan znajdzie się jeszcze broszura, z której będziemy mogli pozyskać kilka ważnych informacji. Między innymi nr. telefonów do Sanepidu, Urzędu Miasta, Straży Miejskiej, zarządzania kryzysowego, MOPSU. Również o pomocy gospodarczej dla przedsiębiorców, dezynfekcji miejsc publicznych na terenie miasta oraz oczywiście o samej maseczce, jak prawidłowo ją zakładać, jak dezynfekować.

– Proszę i apeluję kolejny raz o przestrzeganie zasad walki z koronawirusem, bo wszystko wskazuje, że jest to długi proces i wiele nawyków będzie musiało z nami zostać na długo- apeluje prezydent Jarosław Górczyński. Pamiętajmy o higienie rąk, o maseczkach w miejscach publicznych o zachowaniu odległości podczas rozmowy, nie wychodzeniu z domu bez potrzeby, ale przede wszystkim pamiętajmy o wzajemnym szacunku do siebie i pomocy tym, którzy jej potrzebują, a często wstydzą się o nią poprosić.