Aktualności

„Wektory” w Galerii Fotografii MCK. Podziękowania dla kustosza Andrzeja Łady

Ośmiu ostrowieckich fotografików zaprezentowało w minioną sobotę swoje prace w Galerii Fotografii MCK. Ekspozycja zatytułowana „Wektory” pokazuje sposób myślenia tych autorów o fotografii. Poszczególne cykle to zestawy, które twórcy, zrzeszeni od lat w ostrowieckim Fotoklubie Galeria MCK, przedstawili na posiedzeniu rady artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików. Zestawy te stały się dla nich furką do nowego etapu twórczości w ramach ZPAF-u. Na wystawie możemy oglądać prace: Katarzyny Agapiou, Stanisława Dulnego, Stanisława Dunin- Borkowskiego, Marcina Gruszki,  Andrzeja Kosikowskiego, Grzegorza Sidła, Macieja Strąpocia oraz Magdaleny Wolff. Akces do Związku tak dużej grupy fotografów pochodzących z jednego ośrodka to historyczne wydarzenie – drugie w historii ZPAFu.

– Członkostwo w ZPAF jest wielką nobilitacją i ukoronowaniem dotychczasowych dokonań – mówił Andrzej Łada, kustosz Galerii Fotografii, członek Związku od 1988 roku. – Każdy z naszych fotografików przygotował autorski zestaw prac, który był oceniany najpierw na szczeblu okręgu, a później już na egzaminie w Warszawie. Autorzy musieli bardzo drobiazgowo przygotować się do spotkania z radą artystyczną, by udowodnić, nie tylko że znają historię fotografii w ogóle, ale też artystów poruszających się w podobnym do nich nurcie. Wszystkim poszło bardzo dobrze.

Artystom gratulowali między innymi prezydenci Ostrowca Jarosław Górczyński i Piotr Dasios, a także dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jacek Kowalczyk.

Wernisaż stał się również okazją do podziękowania i pożegnania odchodzącego na emeryturę kustosza galerii Andrzeja Łady.  Jego miejsce zajmie pod koniec grudnia Stanisław Dunin – Borkowski. Wyrazy uznania dla twórczości Andrzeja Łady  i jego roli w kształtowaniu ostrowieckiej kultury, a także  środowiska fotograficznego wyraził prezydent miasta Jarosław Górczyński, ale także obecna na wernisażu krytyk sztuki, a zarazem dyrektor kieleckiego Biura Wystaw Artystycznych Stanisława Zacharko oraz obserwujący od lat rozwój ostrowieckiego środowiska fotograficznego fotografowie – prof. Sergiusz Sachno oraz Jerzy Piątek.

Andrzej Łada, utytułowany fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1988 roku, to nie tylko osoba, która stworzyła Galerię Fotografii prawie 30 lat temu. To również jeden z założycieli Fotoklubu Galeria Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu. Wystawa „Wektory” jest 230. oficjalnie zarejestrowaną ekspozycją w Galerii Fotografii, a także ostatnią w zawodowej karierze jej założyciela – Andrzeja Łady. Z końcem grudnia odchodzi on na emeryturę po 28 latach pracy w Miejskim Centrum Kultury.

– Przez ten czas wprowadził pan ostrowiecką fotografię na rynek ogólnopolski, za sprawą Galerii Fotografii, która stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych symboli Ostrowca Świętokrzyskiego- dziękował artyście prezydent miasta Jarosław Górczyński. – W tej galerii swoje prace wystawiały największe osobowości polskiej fotografii. Wprowadzenie kolejnych, ośmiu ostrowieckich fotografów do Związku Polskich Artystów Fotografików to historyczny moment oraz potwierdzenie poziomu świadomości naszych adeptów, wspieranych przez pana w ramach Fotoklubu.

Andrzej Łada zapowiedział, że z Fotoklubem się nie żegna i nadal będzie służył pomocą i radą. Jego następcą będzie Stanisław Dunin – Borkowski, świeżo upieczony członek ZPAF, który w Galerii Fotografii pracuje od 12 lat.