Aktualności

Stawiamy na ekologię. Wsparcie dla działań edukacyjnych

Hasło autorstwa Daniela Kaczora – „Wybór logiczny – bądź ekologiczny”, zwyciężyło w jednym z trzech konkursów, jakie Gmina Ostrowiec Świętokrzyski przeprowadziła wspólnie z Radiem Ostrowiec w ramach programu Eko-Ostrowiec.

W minionym tygodniu prezydent miasta Jarosław Górczyński wręczył nagrody laureatom tych konkursów. Zwycięzca otrzymał zestaw koszy do segregacji odpadów. Wyróżnienia i wyciskarki do soków otrzymali też Mateusz Cheba za hasło „Środowisko ponad wszystko” oraz Urszula Kwiatkowska za hasło „Segreguj do woli, bycie eko nie boli”.

Nagrodę główną, czyli smartfon w konkursie na krótki filmik promujący ekologiczne postawy zdobyła Mirosława Masłoń. Wyróżnienia i kosze do segregacji odpadów trafiły do Mikołaja Krupińskiego i Magdaleny Krawczyk.

Wyciskarkę do soków w trzecim konkursie wywalczył Tomasz Sałata, który jako pierwszy dodzwonił się do naszego radia i na antenie odpowiedział poprawnie na pytanie dotyczące ekologii.

– Gmina Ostrowiec Świętokrzyski podejmuje szereg działań mających na celu realną poprawę jakości Życia naszych mieszkańców. Działania ekologiczne to jeden z ważniejszych obszarów. Dbamy o jakość powietrza, wspieramy wymianę pieców oraz stwarzamy możliwość przyłączania się do miejskiej energetyki, realizowaliśmy programy wspomagające naszych mieszkańców w pozbywaniu się wyrobów zawierających azbest. W tym zakresie edukacja ekologiczna stanowi dla nas ważny element. Wierzę, że tylko świadome społeczeństwo będzie odpowiedzialne za swoje otoczenie. Najlepszymi ambasadorami postaw proekologicznych są w swoich domach najmłodsi mieskzańcy, stąd wiele akcji i kampanii kierujemy do młodych ostrowczan – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyńśki.

– Promowanie ekologicznych postaw jest dla nas bardzo ważne – wyjaśnia znaczenie akcji „Eko Ostrowiec” Edyta Macias z Urzędu Miasta. – Zachęcamy mieszkańców, żeby produkowali mniej odpadów. Musimy ograniczyć tę masę, jaka trafia na wysypisko śmieci. Tylko jeden mieszkaniec Ostrowca każdego roku produkuje blisko 400 kg śmieci. Zależy nam także na tym, żeby jak najwięcej odpadów odzyskać i tu ważna jest prawidłowa segregacja – podkreśla.

Przypomnijmy, że w ramach programu „Eko Ostrowiec’ prowadzone są również warsztaty dla uczniów ostrowieckich przedszkoli i szkół na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Janiku.

Do tej pory dzieci obejrzały też interaktywny spektakl teatralny „Bukiet talentów”, jaki na deskach kina Etiuda wystawił Teatr KulturESKA z Krakowa. Teatr ten specjalizuje się w edukacyjnych przedstawieniach o tematyce ekologicznej. Gmina przygotowała materiały edukacyjne dla młodzieży. Wśród nich są m.in. naklejki na schody zawierające hasła ekologiczne, a także plansze do powieszenia na ścianę dla szkół i przedszkoli.