Aktualności

Święto „Pomarańczowo – Czarnych”.  Jubileusz 90 – lecia KSZO

W miniony piątek, w wypełnionej po brzegi sali Kina „Etiuda”, odbyła się uroczysta Gala z okazji 90 – lecia istnienia Klubu Sportowego Zakładów Ostrowieckich.

Wspólnie z tłumnie przybyłymi  byłymi i obecnymi sportowców, trenerów i działaczy ten wyjątkowy jubileusz świętowali przedstawiciele władz miasta i powiatu, duchowieństwa, radnych miejskich i powiatowych oraz parlamentarzyści.  Były dyplomy i odznaczenia, wystąpienia gości, występy artystyczne i przed wszystkim mnóstwo sportowych wspomnień.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzenia na salę pocztu sztandarowego Klubu. Gości przywitał prezes Klubu Mariusz Rokita, który podkreślił ogromną rolę Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w procesie wspierania i rozwoju ostrowieckiego sportu oraz klubu KSZO. Podkreślił wielopłaszczyznowość tych działań, które powodują, że miasto jest najważniejszym partnerem.

– Spotykając się dzisiaj z Państwem i witając się z Wami przed rozpoczęciem uroczystości przekonałem się, że sport to przede wszystkim przyjaźń – mówił prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – Wasze serdeczne uśmiechy, uściski i powitania były niezwykle miłe. Bywam w wielu miastach i państwach, gdzie zawsze jestem pytany o KSZO. Ten klub to duma naszego miasta. Chciałbym podziękować Państwu za minione lata, kiedy tworzyli Państwo historię KSZO, za wyjątkowe sportowe widowiska. Dziękuję równie za to, że zaszczepiliście w młodym pokoleniu miłość do sportu. Ostrowiecki sport to wspólny wysiłek działaczy, mecenasów sportu trenerów i oczywiście sportowców. Kiedyś ostrowiecki sport opierał się na hucie. Obecnie te proporcje się zmieniają. Samo utrzymanie obiektów sportowych gminna kasę 13,5 mln zł. To są ogromne pieniądze. Życzę wszystkim, aby te najbliższe 10 lat, które pozostały do rocznicy 100- lecia klubu obfitowały w sportowe sukcesy – dodał prezydent miasta.

Starosta Ostrowiecki Marzena Dębniak wspomniała swoje młode lata w roli sportowca.

– Uprawiałam piłkę siatkową i wiem jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa sport – mówi starosta Marzena Dębniak.– W Ostrowcu mamy Szkolę Mistrzostwa Sportowego, gdzie swoje talenty mogą rozwijać młodzi ludzie.

Olimpijczyk, tenere działacz sportowy i były parlamentarzysta Zbigniew Pacelt podkreślił, że jest dumny z tego, że pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Wszystkie moje sukcesy zawdzięczam rodzinnemu miastu – mówi Zbigniew Pacelt. – Tu nauczyłem się pływać w Kamiennej. Tu chłodziłem na pływalnię i tu hartował się mój sportowy duch.

Prezes Zarządu Polskiego Związku Siatkówki, rodowity ostrowczanin Jacek Kasprzyk stwierdził, że KSZO to jego ukochany klub. Równie pochlebnie o ostrowieckim klubie wyspowiadał się prezes Polskiego Związku Bokserskiego Grzegorz Nowaczek.

W gali uczestniczyło wielu wspaniałych gości – wiceminister sportu Anna Krupka, wicemistrz olimpijski z Barcelony w piłce nożnej Andrzej Kobylański, Andrzej Zamilski – były trener juniorskich reprezentacji Polski w piłce nożnej, Stanisław Bobkiewicz – wieloletni członek zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, Mirosław Malinowski – prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, Grzegorz Nowaczek – prezes Polskiego Związku Bokserskiego.