Aktualności

Ostrowieckie obchody 75. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak co roku, również w 75. Rocznicę Wybuchu Powstania warszawskiego, ostrowczanie oddali hołd jego uczestnikom.

Było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski. Do powstania, które  okazało się największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące i przyniosło straszny plon – śmierć blisko 200 tys. osób oraz pożogę, która opanowała i zostawiła w ruinie waleczne miasto.

Stało się jednym z najważniejszych symboli polskiego umiłowania wolności mimo ogromu klęski i zagłady, a także fałszowaniu i umniejszaniu tej roli karty polskiej historii w okresie komuny.

Swoim uczestnictwem w przedsięwzięciu skazanym na klęskę warszawscy powstańcy pokazali, że wolność jest najważniejsza i że nikt mimo opresyjności i zastraszenia nie był im w stanie odebrać tego pragnienia.

Pamięci tych wydarzeń w Ostrowcu Świętokrzyskim poświęcony był piknik historyczny „Akcja Burza w Świętokrzyskiem”, a także wystawa „Ostrowiec w czasie okupacji’, której towarzyszyła gra miejska. W tym samym czasie na Rynku prezentowała się grupa rekonstrukcyjna ze Staszowa. O 17 w godzinę „W”, czyli momencie wybuchu powstania, podobnie jak w całym kraju , w mieście zawyły syreny, by oddać hołd poległym powstańcom. Zarazpo tym przybyli na ostrowiecki Rynek mieszkańcy utworzyli Żywy Znak Polski Walczącej.

O godz. 18 rozpoczęły się oficjalne uroczystości w Kolegiacie św. Michała Archanioła, w których uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele ostrowieckiego samorządu z prezydentem miasta Jarosławem Górczyńskim oraz starostą ostrowieckim Marzeną Dębniak, a także mieszkańcy. W związku ulewnymi opadami deszczu dalsze uroczystości zaplanowane pod pomnikiem na placu kościelnym odbyły się również w kolegiacie.