Aktualności

Coraz nowocześniejsze Targowiska Miejskie. Powstaje kolejna wiata handlowa

W błyskawicznym tempie na Targowisku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim trwa realizacja zadania  „Budowa wiaty handlowej oraz przebudowa, rozbudowa i nadbudowa  budynku handlowo-usługowego oraz zmiany sposobu jego użytkowania na budynek biurowo-socjalny”. Jest duża szansa, że inwestycja ku uciesze kupujących i handlujących została oddana do użytku  już w październiku tego roku.

– Chciałbym podziękować dyrektorom Targowisk Miejskich, bowiem w ostatnich latach to miejsce zmieniło znacząco swe oblicze- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Spory udział ma w tym i firma „ADMA” Mariana Maciasa, która wzniosła wiatę „Mój Rynek”, która tętni życiem, a teraz realizuje kolejną. Za to też dziękuję. Po tym, jak pierwsza konstrukcja powstała zapadła decyzja, by wybudować niemal bliźniaczą obok, aby podnosić standard handlu z myślą i o sprzedających, i o kupujących.

Powstający obiekt ma wymiary 28,20 na 54,20m, powierzchnię zabudowy 1528,44m2, zaś powierzchnię handlową 701,26m2. W  nowej wiacie zaplanowano 34 boksy handlowe (2 boksy o wymiarach 3 x 6,12m, 20 boksów o wymiarach 3 x 4,55m, 12 boksów o wymiarach 3 x 3,78m) oraz 29 miejsc handlowych o wymiarach 3 x 3,5 m wraz z drogami komunikacyjnymi szerokości 4,38 – 4,74m, a także budynek biurowo – socjalny z zapleczem sanitarnym przeznaczony dla inkasentów oraz służb porządkowych zatrudnionych na terenie targowiska.

Miejsca handlowe zlokalizowane pod wiatą mają zapewnione oświetlenie sztuczne oraz naturalne. Całość jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

– Na plac budowy weszliśmy w czerwcu, a termin zakończenia prac wraz z pozwoleniem na użytkowanie zaplanowano na grudzień- mówi Marian Macias z firmy ADMA. Już wiadomo, że termin prac zostanie skrócony co najmniej o miesiąc. Duża w tym zasługa wspanialej współpracy z władzami miasta oraz Targowisk Miejskich. Przygotowujemy się już do położenia kostki, a równocześnie w innym miejscu powstają boksy, które zaplanowano do tej inwestycji.

– Boksy tu zlokalizowane wykonane zostaną w dobrym standardzie i będą posiadać możliwość swobodnej aranżacji- mówi dyrektor Targowisk Miejskich, Mariusz Kosiarz. W większości dedykujemy je pod towary przemysłowe, głównie odzież. Tutaj zlokalizowane zostaną również usługi, tak bardzo popularne na targowisku. Mamy już wstępne deklaracje od osób zainteresowanych prowadzeniem tutaj swej działalności, co nas bardzo cieszy.

Jak zapowiada prezydent Jarosław Górczyński jedna, czy druga wiata to nie koniec, bowiem nadal będą koncentrowane działania i nowe inwestycje w tej lokalizacji.

– Mimo upływu lat ostrowieckie targowisko jest prawdziwą potęgą. Z jednej strony wiele firm stawiało, nie gdzie indziej, a właśnie tutaj swe pierwsze kroki, ale także nadal jest to miejsce spotkań nie tylko ostrowczan- przyznaje prezydent Jarosław Górczyński.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu: „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – budowa zadaszenia części placu targowego wraz z towarzyszącą  infrastrukturą techniczną, rozbiórką 7 budynków kolidujących z przedmiotową inwestycją”. Koszt wykonania robót wynosi  3 672 042,00 zł.

 

Co nas jeszcze czeka na Targowiskach Miejskich?

W ramach programu „Rewitalizacji obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego –zagospodarowanie placu targowego”. Planowane jest utwardzenie terenu placu targowego przy ulicy Słowackiego w Ostrowcu Świętokrzyskim o powierzchni 12 055,76m2

Zakres prac obejmuje wykonanie nawierzchni z kostki brukowej, wydzielenie stanowisk handlowych o wymiarach 3x6m (około 300 stanowisk), a także wykonanie instalacji oświetlenia utwardzonego placu targowego polegające na montażu 18 słupów aluminiowych  oświetleniowych wysokości 11m oraz montażu 23 opraw oświetleniowych z jednym i dwoma wysięgnikami łukowymi  ze źródłem światła LED.

Szacowany koszt realizacji inwestycji około 2,5mln złotych

Jest też gotowy projekt zagospodarowania terenu budowy publicznej drogi gminnej klasy L łączącej ulicę Furmańską z ulicą Chrzanowskiego wraz z drogami bocznymi. Zakres opracowania obejmuje jezdnię szerokości 7 m i długości 1093 m, chodniki oddzielone od jezdni pasem zieleni, ścieżkę rowerową, ulice boczne od nowoprojektowanej drogi w kierunku ulicy Kilińskiego oraz Denkowskiej. Zaprojektowano małe ronda, parking wzdłuż nowoprojektowanego odcinka ulicy Furmańskiej oraz parkingi wraz odrębnymi jezdniami manewrowymi po obu stronach nowej drogi.