Aktualności

Prace porządkowe na drogach powiatowych ruszyły pełną parą

Po przejęciu przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski w zarząd dróg powiatowych na te ulice wyruszyli pracownicy Zakładu Usług Miejskich. O ilości brudu gromadzonego przez lata na chodnikach, ścieżkach rowerowych, pasach drogowych świadczy ilość worków z zebranymi śmieciami. Po podpisaniu umowy codziennie kilkudziesięciu pracowników ZUM – u prowadzi prace na drogach powiatowych. Dzisiaj porządkowali ulicę Sienkiewicza.

– To jest pierwszy krok po przejęciu przez miasto w zarządzanie dróg powiatowych – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – Serdecznie dziękuję dyrekcji i pracownikom Zakładu Usług Miejskich, którzy rozpoczęli prace porządkowe na tych ulicach. Jestem nieco przerażony tym co pokazały pierwsze dni prac. Takich ilości śmieci i brudu nawet się nie spodziewaliśmy. Co dwa metry pracownicy poustawiali zapełnione odpadami worki. Jest nad czym pracować i co porządkować. Chcemy, żeby nasi mieszkańcy zobaczyli inny standard ulic, które stanowią jedną z wizytówek naszego miasta. Dlatego tak ważna jest dla mnie estetyka ostrowieckich ciągów komunikacyjnych. Wzdłuż ulicy Henryka Sienkiewicza, która stanowi centralną arterię komunikacyjną naszego miasta przybędzie ławek. Chciałbym, żeby wróciła do dawnej świetności i ponownie stała się reprezentacyjną ulicą Ostrowca Świętokrzyskiego. Przez wiele lat to nie była chluba miasta, ale to się zmieni – zapewnił prezydent Jarosław Górczyński.

Pracownicy ZUM uzbrojeni w łopaty, szczotki, sekatory od rana porządkowali ulicę Sienkiewicza. Efekty ich pracy widoczne były z godziny na godzinę.

– Warstwa brudu zrywana jest mechanicznie z chodników, a następnie chodniki są zamiatane, a żywopłoty przycinane. – mówi dyrektor Zakładu Usług Miejskich Łukasz Dybiec. – Prace idą zgodnie z harmonogramem. Nasi pracownicy są już na ulicach powiatowych znajdujących się na terenie miasta. Mamy do uporządkowania prawie 40 kilometrów zaniedbanych przez kilka lat dróg powiatowych. Do tego dochodzą pasy zieleni, chodniki i ścieżki rowerowe. Takie prace nie były prowadzone od dawna.

– Największym problemem jest usunięcie chwastów rosnących przy chodnikach. Dużo pracy musi być wykonywanych ręcznie. Sprzątamy także dzikie wysypiska śmieci znajdujące się niedaleko ulic – powiedziała Magdalena Pawlik – Kałuża, kierownik sekcji zieleni ZUM.

Niebawem w pobliżu ulic powiatowych podobnie jak i gminnych oraz skwerów i rond pojawią się kwiaty. Do tej pory zostało zasadzonych ponad 20 tysięcy cebul tulipanów i narcyzów.

– Nasze miasto rozkwitnie tej wiosny – mówi Milena Gawąd z Referatu Zieleni i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Ostrowcu. – Będziemy sadzić także bratki. – Ronda powiatowe, które przez kilka lat były zaniedbane także zostaną ukwiecone. Miasto będzie kolorowe i radosne.

– Cieszę się że, porozumienie jakie zawarliśmy z prezydentem miasta Jarosławem Górczyńskim jest tak szybko realizowane. Obiecywaliśmy, że mieszkańcy odczują zmianę i już po kilku dniach widać, że np. chodniki odzyskują swoje normalne rozmiary. Teraz każdy dzień prac będzie poprawiał wizerunek dróg powiatowych – powiedziała Starosta Ostrowiecki Marzena Dębniak.