Aktualności

Budżet w rękach ostrowczan

Dwadzieścia projektów za ponad 1,3 miliona złotych, będą mieli do wyboru mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie odbywać się będzie między 3 a 6 kwietnia.

W tym roku na realizację projektów przeznaczono 200 000 złotych na zadania inwestycyjne i remontowe oraz 75 tysięcy złotych na pozostałe zadania. Koszt jednego projektu może wynieść maksymalnie 75 procent tych kwot, czyli 150 tysięcy złotych i 56 tysięcy 250 złotych.

Do weryfikacji zgłoszono 23 wnioski, pozytywnie przeszło ją 20 propozycji. W grupie zadań o charakterze remontowo – inwestycyjnym znalazło się 11 projektów za łączną kwotę ponad miliona złotych.

– Od kilku lat ostrowczanie mają możliwość wyboru inwestycji lub działań, które są realizowane w ramach budżetu partycypacyjnego. Zaangażowanie mieszkańców w sprawy lokalne, kształtowanie najbliższego otoczenia, a także współdecydowanie o kierunkach rozwoju naszego miasta  to cel, jaki przyświeca kolejnym edycjom Budżetu Obywatelskiego. W ten sposób to nasi mieszkańcy tworzą wspólną przestrzeń, a tym samym przyszłość Ostrowca Świętokrzyskiego. Liczę, że dzięki ciekawym pomysłom zaproponowanym w tej edycji  nasze miasto po raz kolejny wzbogaci się o nową infrastrukturę i niezapomniane wydarzenia. Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w głosowaniu – mówi prezydent Jarosław Górczyński.

W dziale obejmującym kulturę, rekreację i sport, znalazły się głównie pomysły zabaw integrujących mieszkańców, a także ciekawostka- mecz KSZO – Lech Poznań na 90-lecie istnienia ostrowieckiego klubu piłkarskiego. Wartość zgłoszonych propozycji przekracza 298 tysięcy złotych.

Wśród zadań inwestycyjnych i remontowych mieszkańcy mają do wyboru powstanie nowych urządzeń zabawowych na osiedlach Ogrody, Złota Jesień, Stawki i Kamienna, siłownie zewnętrzne na osiedlu Kolonia Robotnicza na placach zabaw przy ulicach Jodłowej, Jaworowej i Chopina. Zgłoszono także przeprowadzanie prac remontowych lub zakupów dla każdego z 12 ogrodów działkowych, budowę placu zabaw na terenie przedszkola numer 7 na osiedlu Słonecznym, budowę boiska do piłki siatkowej dostosowanego do gry w tenisa przy Zespole Edukacyjnym „Dwunastka” na osiedlu Koszary, remont odcinka drogi na osiedlu Kuźnia oraz wjazdu na to osiedle od ulicy Sienkiewicza. Wśród wniosków jest także instalacja dwóch kamer na terenie parku na osiedlu Spółdzielców z włączeniem do systemu monitoringu miejskiego, montaż ośmiu Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych, budowa strefy aktywności fizycznej dla dzieci w szkoły podstawowej numer 4, zmiana wizerunku skweru u zbiegu ulic Niska i Jasna na osiedlu Ludwików, poprzez montaż smart ławek.

Oprócz meczu KSZO – Lech Poznań, wśród pozostałych propozycji są cykl imprez rozrywkowych na osiedlu Ogrody oraz integracyjnych imprez dla mieszkańców osiedla Kolonia Robotnicza, cykl wydarzeń popularyzujących kulturę rowerową – biwaki, rajdy, spotkania, zajęcia sportowe dla mieszkańców Ostrowca, w tym darmowe treningi , Ostrowiecki Piknik Rozmaitości – turniej tańca oraz „Spotkanie z Gombrowiczem” na Rynku, piknik i bal mikołajkowy na osiedlu Słoneczne, piknik mający na celu propagowanie historii osiedla Kuźnia, organizacja seansów bajek dla najmłodszych.

Głosowanie odbędzie się w formie bezpośredniej – poprzez złożenie przez pełnoletnich mieszkańców Ostrowca maksymalnie dwóch podpisów na listach konsultacyjnych – po jednym na wybrane zadanie z każdej kategorii.

Listy konsultacyjne będą wyłożone od 3 do 6 kwietnia, w godzinach od 13 do 18 w 13 punktach konsultacyjnych na terenie miasta: Radzie Osiedla Kolonia Robotnicza, szkole podstawowej numer 1 na ulicy Trzeciaków, szkole podstawowej numer 14 na osiedlu Stawki, szkole podstawowej numer 5 na osiedlu Ogrody, Centrum Aktywności Obywatelskiej, gimnazjum numer 3, Hali Widowiskowo – Sportowej KSZO, szkole podstawowej numer 7, szkole podstawówek numer 3, szkole podstawowej numer 9, szkole podstawowej numer 10, Kinie Etiuda, Zespole Edukacyjnym „Dwunastka” na ulicy Bałtowskiej.