Aktualności

Radość i duma. Uroczyste obchody 100 – lecia odzyskania Niepodległości

Bardzo uroczysty przebieg miały w Ostrowcu Świętokrzyskim obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kolegiacie pod wezwaniem Św. Michała Archanioła, którą koncelebrował ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz. Podczas nabożeństwa miała miejsce bardzo podniosła chwila podczas, której ksiądz biskup w asyście stulatki – Stanisławy Gryz, rówieśnicy naszej niepodległej ojczyzny oraz trzymiesięcznej obywatelki naszego miasta odsłonił i poświęcił tablicę pamiątkową, upamiętniającą tegoroczne obchody oraz 100. ocznice wizyty w Ostrowcu Świętokrzyskim Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez Orkiestrę Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia pod batutą Jerzego Kłonicy, udali się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały wygłoszone przemówienia.

– Dzisiaj mija dokładnie sto lat od kiedy nasza ojczyzna wróciła na mapy świata jako niepodległy kraj – mówił prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – Oddajemy hołd tym, którym zawdzięczamy to, że żyjemy w wolnym państwie. Składamy ukłon tym, którzy przez lata pracowali na rzecz naszego kraju. Rocznica odzyskania niepodległości powinna przypominać nam, że odpowiadamy za przyszłe pokolenia. Musimy zdać sobie sprawę, że niepodległa Polska nie ma barw politycznych. Nie jest konserwatywna, ani liberalna. Jest nasza wspólna biało- czerwona. Praca na rzecz ojczyzny jest niezwykle ważna, bo to także jest przejaw patriotyzmu. Z naszej nadwiślańskiej krainy możemy być dumni. Sto lat temu radość z odzyskania niepodległości była ogromna. Na ulicach, w kościołach, szkołach, zakładach pracy czuć było niepowtarzalną atmosferę. Mam nadzieję, że ten entuzjazm obudzi się dzisiaj także w nas. Kontynuujemy dzieło naszych przodków i z tego możemy być dumni. Dzisiejszy dzień celebrujmy z refleksją, ale i radością tak, aby na długie lata pozostał w naszej pamięci.

Po przemówieniach odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych, a po nim nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.