Aktualności

Dni Muzyki powróciły do Ostrowca Świętokrzyskiego

Niedzielny, wieczorny koncert w kolegiacie św. Michała Archanioła zakończył XII Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim. T

rzydniowy festiwal wrócił po dwuletniej przerwie i wzbudził ogromne zainteresowanie ostrowieckich melomanów.

– Przygotowując ofertę kulturalną staramy się zaspakajać różne gusta artystyczne. Dni Muzyki powróciły do Ostrowca Świętokrzyskiego na wniosek naszych melomanów. Cieszę się, że przygotowany w tym roku program spotkał się z tak dużym zainteresowaniem i uznaniem, co potwierdza słuszność podjętej decyzji – mówi Prezydent Jarosław Górczyński.

W piątek 14 września komplet widzów wypełnił dwie sale Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie porywający koncert w rytmie tanga dał akompaniujący utalentowanej wokalistce Emilii Kudrze zespół Quinteto el Tango. W koncercie opatrzonym tytułem „Kolory tanga” zabrzmiały utwory Astora Piazzoli i innych argentyńskich kompozytorów oraz przedwojenne i powojenne szlagiery z repertuaru polskich artystów. W sobotę 15 września salą kina „Etiuda” zawładnęły piosenki Edith Piaff w perfekcyjnym od strony wokalnej oraz emocjonalnym wykonaniu Moniki Węgiel i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali, zaproszonych na ostrowiecki festiwal przez Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego. Warto wspomnieć, że koncert „Triumf życia i miłości” odbył się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach obchodów 20-lecia naszego województwa. Oprócz największych przebojów Edith Piaff zabrzmiały także utwory Jacquesa Brela i Charlesa Aznovoura. Finałem trzydniowego święta ostrowieckich melomanów był podzielony na dwie części niedzielny koncert w kolegiacie św. Michała Archanioła. W pierwszej utwory barokowych kompozytorów wykonywał wirtuoz organów dr Roman Szlaużys, a w drugiej zaprezentował się rodzinny duet lutnistek. W koncercie „Barokowe odcienie lutni” na historycznych instrumentach XVIII-wieczne kompozycje grały stanowiące na co dzień dwie trzecie zespołu Lutaduo Anna Kowalska i jej córka Alisa Birula (w skład grupy wchodzi jeszcze nieobecny w kolegiacie wirtuoz teorbanu Anton Birula).

Wyłącznie pozytywne opinie wyrażane w mediach elektronicznych i społecznościowych pozwalają sądzić, że reaktywacja Dni Muzyki była trafionym i niezwykle sprawnie (od strony artystycznej i logistycznej) zrealizowanym pomysłem.