Aktualności

Maszt Niepodległości stanie w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Jeszcze przed 11 listopada, w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, stanie Maszt Niepodległości. Dzisiaj w miejscu, gdzie ustawiony zostanie symbol upamiętnienia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Prezydent Miasta Jarosław Górczyński dokonał prezentacji projektu pomnika. W spotkaniu uczestniczył autor koncepcji masztu – profesor Czesław Dźwigaj, a także Wiceprezydent Marzena Dębniak, Przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda – Dudek, radni Rady Miasta Mariusz Łata oraz Włodzimierz Sajda, a także przewodniczący Rady Miasta poprzedniej kadencji, historyk sztuki, regionalista oraz długoletni dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznego Wojciech Kotasiak.

– Niech to będzie nasz miejski symbol z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – mówił Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – Chciałbym, żeby ten pomnik jednoczył mieszkańców naszego miasta, ponieważ obecnie społeczeństwo mamy bardzo podzielone. Łatwo jest krytykować, a trudno coś zrobić. Niech ten symbol nas zjednoczy. Wierzę, że będzie to dobre miejsce do celebrowania świąt narodowych. Tu będziemy mogli składać wieńce i spotykać się, by oddać hołd bezimiennym bohaterom walczącym o niepodległość.

Autorem projektu Masztu Niepodległości jest profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Czesław Dźwigaj. Profesor przybliżył zawarte w koncepcji pomnika symbole oraz przyświecającą przy projektowaniu główną myśl przewodnią.

– Jestem bardzo dumny z tego, że to właśnie mój projekt został wybrany do realizacji – mówił prof. Czesław Dźwigaj. – Pomnik będzie miał wysokość ponad 10 metrów, a część jego postumentu przybierze biało – czerwone barwy z uwagi na zastosowanie granitów o tego typu kolorystyce. Następnie całość będzie przechodzić w układ trójstronny, w postaci tablic, na których zostaną umieszczone napisy będące obecnie na etapie konsultacji. Główną część stanowić będzie pionowa konstrukcja, która u góry ma przybierać formę gejzeru z symbolicznie zaznaczonymi postaciami bezimiennych bohaterów walczących o polską niepodległość. Pomnik będzie wieńczył  orzeł o rozpostartych skrzydłach, trzymający w szponach herb Ostrowca Świętokrzyskiego. Większość elementów zostanie przygotowanych w pracowni w Krakowie. Później będą zmontowane w Ostrowcu Świętokrzyskim. Takie rozwiązanie wymusza obecność starodrzewia, które zostanie zachowane. Do pomnika ustawionego na centralnym klombie będą prowadzić trzy ścieżki, które układają się w kształt kotwicy, który powszechnie kojarzony jest z nadzieją.

Koszt budowy pomnika to 120 tysięcy zł. Środki pochodzą z budżetu miasta. Masz Niepodległości ma być gotowy pod koniec października.

– Jestem dumna z tego, że projekt Pana profesora został wybrany- mówiła wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Marzena Dębniak.- Maszt Niepodległości pięknie komponuje się zieleniną w Parku Miejskim. Sądzę, że 11 listopada tego roku właśnie tutaj będziemy obchodzić nasze narodowe święto.

O historycznym wymiarze budowy tego pomnika w 100. Rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Dla nas radnych jest to bardzo doniosła chwila. To wyjątkowe wydarzenie oraz budowa Masztu Niepodległości przypada w naszej kadencji – podsumowała przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Irena Renduda – Dudek. – Odzyskanie przez Polskę niepodległości ma szczególne znaczenie dla naszego kraju i miasta. Po latach zaborów Polska stała się wolna i o tym musimy pamiętać i to przypominać młodym ludziom.