Aktualności

Sensoryczny dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury

W piątek, na konferencji prasowej w remontowanym budynku Ostrowieckiego Browaru Kultury zaprezentowane zostały wizualizacje zagospodarowania części dziedzińca browaru na potrzeby aktywizacji mieszkańców i rad osiedlowych.

Przedmiotem inwestycji jest kompleksowe zagospodarowanie części dziedzińca browaru Saskich poprzez: wykonanie parkingów, dróg dojazdowych oraz odwodnienia i oświetlenia terenu, urządzenie terenów zielonych i możliwości rozłożenia sceny oraz miejsca do ekspozycji rzeźb i wystaw plenerowych, montaż małej architektury oraz urządzeń zabawowych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych oraz modernizację budynku po byłym Cafe Browar.

Konkurs, bo w takiej formule wybrany został najlepszy projekt wygrało biuro projektowe „Dresler Studio Architektura i Urbanistyka” z Krakowa. Zaprezentowane  projekty, są uzupełnieniem głównej budowy Browaru i doskonale wpisują się w przedwojenny styl architektoniczny całego kompleksu. Wraz z przyległym placem i dodatkowym budynkiem, miejsce to stanie się prawdziwym centrum i sercem kulturalnym naszego miasta. Na eksponowanych planszach, bryła budynku choć nowoczesna, w sposób oczywisty nawiązuje do stylu architektonicznego głównego budynku. Ciekawym akcentem jest również jedna ze ścian oraz część dachu, które przykryte są żywą roślinnością.

Na konferencji obecny był prezydent Jarosław Górczyński, który podkreślił wagę inwestycji:

Miejsce w którym jesteśmy to ścisłe centrum, a obiekt ten za długo stał zrujnowany, tak że swoją smutną zniszczoną konstrukcją mógł wywoływać poczucie bezsilności wobec oczywistych i widzialnych problemów miasta. W tym roku finalizować będziemy rozwiązanie nie tylko tego problemu. Podobna sytuacja była na terenie byłych zakładów Gambo oraz na Rawszczyźnie. Dziś te miejsca również zmieniają swoje oblicze, co mam nadzieję z Państwa udziałem będziemy wciągu roku obserwować.

Prezentowany budynek ma spełniać funkcje aktywizacji mieszkańców. Każdego roku mieszkańcy  miasta mają niesamowite pomysły, realizują fantastyczne projekty. Aktywnie działa coraz więcej stowarzyszeń i grup nieformalnych, które chętnie skorzystają z eleganckiego miejsca, gdzie będzie można zorganizować spotkanie, zaprosić przyjezdnych gości, twórczo dopracowywać projekty, które wzbogacają Ostrowiec Świętokrzyski.