Aktualności

Matematyka królową nauk

W dniu 5marca 2018 r., uczniowie klas szóstych szkół podstawowych zmagali się z zadaniami matematycznymi podczas VIII edycji Ostrowieckiego Konkursu Matematycznego ,,Rachmistrz”. Eliminacje finałowe odbyły się w  Publicznej Szkole Podstawowej nr 14 im. Orląt Lwowskich.

Celem konkursu, przeprowadzonego przez doradcę metodycznego matematyki Panią Danutę Stępień było popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, stworzenie możliwości sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności oraz rywalizacji w dziedzinie matematyki, motywowanie uczniów do osiągania sukcesów, budowanie wysokiej samooceny. W eliminacjach szkolnych, które odbyły się w dniu 5 grudnia 2017r. wzięli udział wszyscy uczniowie klas szóstych ostrowieckich podstawówek. Do finału zakwalifikowało się aż 49 uczniów, którzy nie popełnili żadnego błędu w zadaniach rachunkowych. Z PSP nr 1 zakwalifikowało się do konkursu 8 uczniów, z PSP nr 3 –2 uczniów, z PSP nr 4 – 4 uczniów, z PSP nr 5 – 6 uczniów, z PSP nr 7 – 8 uczniów, z PSP nr 9– 5 uczniów, z PSP nr 14 – 11 uczniów , z  Niepublicznej Szkoły Podstawowej im.Konarskiego – 2 uczniów i Katolickiego Zespołu Szkół – 3 uczniów. Finaliści w czasie 45 minut mieli rozwiązać 4 zadania o podwyższonym stopniu trudności. Kiedy komisja konkursowa sprawdzała prace, organizatorka przeprowadziła wśród uczestników interaktywny quiz w aplikacji Kahoot. Uczniowie w czasie rzeczywistym za pomocą smartfonów odpowiadali na 20 pytań. Za prawidłowe odpowiedzi i szybkość ich udzielenia przyznawane mieli punkty. Po każdym pytaniu był wyświetlany wynik na ekranie. W tym matematycznym quizie najwięcej punktów zdobyła uczennica z PSP nr 1-Zuzanna Leśniak i  otrzymała nagrodę. Po emocjonującej grze w Kahoocie nastąpiło wręczenie nagród.

W rozdawaniu dyplomów i nagród uczestniczył prezydent Jarosław Górczyński, wraz z Panią dyrektor PSP nr 14 Katarzyna Goworek. Prezydent pogratulował wszystkim uczestnikom etapu miejskiego, laureatom konkursu oraz nauczycielom, którzy przygotowali młodzież. Podkreślił znaczenie matematyki – królowej nauk. Zwrócił uwagę na ogromną przydatność rachowania w życiu codziennym. Nagrody  ufundował Związek Nauczycielstwa Polskiego oddział w Ostrowcu Św. Laureaci otrzymali dyplomy i cenne nagrody w postaci kalkulatorów naukowych z rąk Pana Prezydenta. Nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do konkursu też otrzymali podziękowania. Pani dyrektor podziękowała nauczycielom za rozbudzanie zainteresowań uczniów i inspirowanie do zgłębiania wiedzy matematycznej. Laureatami VIII Ostrowieckiego Konkursu Matematycznego zostali: Maja Dąbrowska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Konarskiego – uczennica Pani Grażyny Janik, Wiktoria Cesarska z PSP nr 1– uczennica Pani Iwony Szczerby, Patryk Siwiec z PSP nr5- uczeń PaniMałgorzaty Urban i Joanna Strąpoć z PSP nr 14 – uczennica Pani Anny Górskiej.