Aktualności

Spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

23 stycznia br., Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich, odwiedził Ostrowiec Świętokrzyski, gdzie uczestniczył w spotkaniach z mieszkańcami naszego miasta.

Do południa spotkał się z włodarzem miasta, Prezydentem Jarosławem Górczyńskim, a następnie udał się do Centrum Aktywności Obywatelskiej gdzie udzielał odpowiedzi  na szereg pytań zadawanych przez przedstawicieli organizacji pożytku publicznego. Kolejnym punktem jego wizyty był Świętokrzyski Bank Żywności. Adam Bodnar zwrócił tam uwagę, na to, że taka instytucja jak Bank Żywności doskonale wpisuje się w system pomocy najbiedniejszej części społeczeństwa.

Tuż po godzinie 17.00 Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z mieszkańcami, którzy mieli szereg pytań, wątpliwości, uwag i zastrzeżeń związanych z przestrzeganiem praw człowieka. Spotkanie to odbyło się w Galerii Fotografii MCK, a udział w nim wzięło kilkadziesiąt zainteresowanych mieszkańców naszego miasta.

Ostrowczanie w trakcie spotkania poruszali głównie problem pomocy osobom starszym, polityki w stosunku do osób niepełnosprawnych, a także między innymi rekompensaty za zdezaktualizowane książeczki mieszkaniowe oraz kwestię wysokości kar za spowodowanie wypadków przez pijanych kierowców.

Adam Bodnar podkreślił, że wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społeczeństwa, od początku swojej kadencji jeździ po Polsce i spotyka się zarówno z mieszkańcami, jak i przedstawicielami organizacji społecznych. Twierdzi, że takie spotkania są dala niego bardzo wartościowe, gdyż pomagają mu w realizacji obowiązków zawodowych oraz przybliżają do problemów i potrzeb ludności.

– Zaczęliśmy w listopadzie 2015 roku od województwa zachodnio – pomorskiego i w zasadzie objechaliśmy już całą Polskę – mówi Adam Bodnar. – Kolejnym miejscem jest właśnie teren dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego między innymi dlatego, jaka transformacja tu zaszła i jakie wywarła piętno na regionie. Odwiedzamy też miejsca, które są istotne z punktu widzenia praw człowieka – mówi Adam Bodnar. – W Ostrowcu były to Świętokrzyski Bank Żywności oraz Centrum Aktywności Obywatelskiej.