Aktualności

“Inny Obraz Świata”

W piątkowe popołudnie w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył  się wernisaż wystawy „Inny Obraz Świata”, wystawa jest retrospektywną prezentacją twórczości fotograficznej Aleksandra Salija, obchodzącego w roku bieżącym 60-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji BWA dokonało całościowego podsumowania fotograficznej działalności Salija – nowego odczytania najważniejszych i zdawałoby się dobrze znanych cykli, ale także docenienie innych aspektów spuścizny ostrowieckiego fotografa. Wystawie towarzyszyła obszerna publikacja zawierająca bogaty wybór zdjęć Salija wraz z krytycznym opracowaniem jego twórczości.

W wernisażu wystawy uczestniczył prezydent miasta Jarosław Górczyński, który złożył ostrowieckiemu artyście wyrazy uznania oraz gratulacje dorobku.

“Pański dorobek to ciągłe poszukiwanie twórczych środków ekspresji siebie i sposobów na recepcję i przetwarzanie otaczającego nas świata za pomocą fotograficznego medium w obrębie różnych nurtów i kierunków charakterystycznych dla polskiej fotografii XX wieku. Przez lata stał się Pan niezwykle charakterystyczną postacią w ostrowieckim środowisku artystycznym i kulturalnym. Zapisał się Pan jako aktywny uczestnik tego życia, a zarazem baczny i krytyczny obserwator. Cieszę się, że jako mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego mieliśmy okazję podziwiać wielokrotnie Pana dzieła na licznych wystawach, organizowanych przez ostrowieckie instytucje kultury. Mam również nadzieję, że obecna wystawa oraz towarzysząca jej obszerna publikacja przybliży jeszcze raz odbiorcom Pana fotograficzną spuściznę oraz zachowa ją dla przyszłych pokoleń” – powiedział prezydent Jarosław Górczyński.

Wystawę odwiedziło i obejrzało wielu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, zarówno pasjonatów jak i artystów sztuki plastycznej i fotograficznej.

Twórczość fotograficzna Aleksandra Salija rozpięta jest na niemal całą drugą połowę XX wieku. W pierwszym momencie jawić się może ona jako mgławica. Gdy rozpoznamy w niej kolejne, wydawałoby się osobne światy – te bardziej świecące, te mniej i te niemal niewidoczne, wówczas odkryjemy to, co spaja konstelację Salija. Po rocznej pracy nad archiwum artysty wiem z pewnością, że jedyne co u niego stałe, to właśnie zmienność. „Panta rhei”. Ciągła zmiana. Nieustanne odkrywanie innych obrazów świata – mówił Wojtek Mazan – kurator wystawy.