Aktualności

W trosce o zdrowie najmłodszych

Z inicjatywy prezydenta Jarosława Górczyńskiego w czterech ostrowieckich szkołach podstawowych, które zgłosiły chęć przystąpienia do realizacji programu edukacyjnego  „Jem drugie śniadanie”, dzieci oraz rodzice uczestniczą w szeregu działań mających na celu uświadomienie im jak ważnym posiłkiem jest śniadanie i co  należy jeść, aby  mieć siłę, energię do nauki, zabawy oraz zachować zdrowie ciała i umysłu.

Dzieci w swoich szkołach biorą udział w różnych akcjach poświęconych tej tematyce, uprawiają nowalijki, przygotowują sałatki owocowo – warzywne oraz  uczestniczą w piknikach w plenerze ze wspólnym szwedzkim stołem. W ramach programu zarówno rodzice jak i dzieci spotykają się z dietetykiem,  organizują konkursy, turnieje wiedzy, przedstawienia, a także wydają gazetką na ten temat. Biorą również udział w warsztatach kulinarnych ucząc się również czytać etykiet na produktach. Dzieci częstuję się pomiędzy klasami drugim śniadaniem w formie szwedzkiego stołu, a do szkoły przynoszą śniadanie we własnoręcznie zaprojektowanych i przygotowanych śniadaniówkach.

Przedstawiciele dzieci oraz nauczycieli biorących udział w programie odwiedzili w ostrowieckim ratuszu prezydenta Jarosława Górczyńskiego, gdzie wspólnie z prezydentem skonsumowali własnoręcznie przygotowane kanapki na drugie śniadanie.

– Chcę podziękować nauczycielom i dyrektorom ostrowieckich placówek oświatowych za zachęcanie dzieci do zjadania drugiego śniadania – mówi prezydent Jarosław Górczyński. – Drugie śniadanie odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym jadłospisie – to dzięki niemu dziecko ma siłę na resztę dnia w szkole, potrafi skoncentrować się na zajęciach i wykonywać ćwiczenia fizyczne.

Na zakończenie prowadzonej akcji w czerwcu w parku miejskim zostanie zorganizowany finał programu dla wszystkich dzieci i rodziców z Ostrowca Świętokrzyskiego, z wieloma atrakcjami i niespodziankami dotyczącymi drugiego śniadania.