Aktualności

W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

Dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony w dniu wydarzeń z przed 66 lat, kiedy to 1 marca 1951 r. funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie wykonali wyrok śmierci na przywódcach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W związku z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, prezydent Jarosław Górczyński uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Niezłomnych celebrowanej przez ks. prałata Jana Sarwę. Tuż po mszy złożył wieniec przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej Ostrowca Świętokrzyskiego i Ziemi Opatowskiej oddając tym samym hołd zarówno tym zastrzelonym 66 lat temu przywódcom, jak i wszystkim żołnierzom, którzy po II wojnie światowej stawiając opór sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu, walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa.

W ramach uroczystości na płycie rynku odbył się wernisaż wystawy pt.  „Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948”, zaś w sali Kina Etiuda Wykład Marii Weber pt. Emilia Malessa – Piwnik „Marcysia”.