Aktualności

Roczne podsumowanie

Tuż przed końcem 2016 roku w ostrowieckim ratuszu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezydenta Jarosława Górczyńskiego, który w skrócie przedstawił osiągnięcia jakimi poszczycić się może Gmina Ostrowiec Świętokrzyski w mijającym roku.

Prezydent przypomniał m.in. o zakupionych przez gminę 50 hektarach terenów inwestycyjnych, rozpoczętej procedurze budowy nowoczesnych bloków mieszkalnych przy ul. Kopernika (teren po „Gambo”), budowie i modernizacji dróg, przystąpieniu do realizacji projektu przebudowy Ostrowieckiego Browaru Kultury, obniżeniu podatków od środków transportu oraz drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego i realizacji projektu „Osiedle od nowa”.

– Oddaję w Państwa ręce narzędzia do kształtowania naszego miasta – mówił prezydent Jarosław Górczyński. Samorządowe Rady Osiedlowe to bardzo dobra inicjatywa oraz idealny przekaźnik na linii mieszkańcy, a Urząd Miasta. Każda Samorządowa Rada Osiedlowa otrzyma dodatkowe 3 tysiące złotych na poprawę infrastruktury własnego osiedla. Te środki mogą być przeznaczone na zakupy produktów, czy zlecanie usług, w ramach których coś trwałego powstanie na danym osiedlu. Ktoś może chcieć wykonać ławki, jeszcze ktoś inny huśtawkę, czy przygotować skwer. Ważnym jest aby projekty były przedyskutowane z mieszkańcami lokalnych społeczności.

Prezydent zachęcał również do składania projektów w nowym Budżecie Obywatelskim, którego już trzecia edycja rozpocznie się w lutym oraz poinformował o realizacji tzw. projektów twardych, które są inwestycją w przyszłość.

– Już niebawem zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę Ostrowieckiego Browaru Kultury. Jest to inwestycja dla nas i przyszłych pokoleń. Wartość tej inwestycji to ponad 21 milionów złotych z czego dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi ponad 17 milionów złotych. Natomiast zakupione tereny inwestycyjne przeznaczone są dla firm, które zaoferują pracę dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Te przedsiębiorstwa będą potrzebowały wykwalifikowanej kadry więc liczę na to, że młodzi ostrowczanie, którzy obecnie studiują powrócą do naszego miasta – mówił Prezydent Jarosław Górczyński.

O planach na zagospodarowanie terenu po byłych Zakładach Odzieżowych „Gambo” mówił Piotr Dasios – Prezes OTBS.

– To będzie bardzo ładne osiedle składające się z dwóch bloków – mówi prezes OTBS Piotr Dasios. – Bloki będą sześciopiętrowe z parkingami podziemnymi. 20 grudnia ogłosiliśmy przetarg na budowę bloków. Termin składania ofert upływa 20 stycznia 2017 roku. 21 grudnia uruchomiliśmy system rezerwacji, który polega na tym, że osoba, która chce kupić mieszkanie przy ulicy Kopernika wypełnia umowę, która będzie obowiązywać do podpisania umowy przedwstępnej. Zainteresowanie jest bardzo duże. Po paru dniach prowadzenia rezerwacji podpisaliśmy 23 umowy. Wybudowanych zostanie 80 eleganckich mieszkań. Warto dodać, że na początku stycznia sprzedajemy ostanie mieszkanie na ulicy Pogodnej. Świadczy to o tym, że inwestycje prowadzone przez OTBS cieszą się popularnością wśród mieszkańców. W styczniu ogłosimy konkurs na nazwę nowego osiedla. Szacunkowy koszt jednego metra w nowych blokach to 3350 zł za metr kwadratowy. Chciałbym dodać, że Pan prezydent pilnował, żeby cena była dostępna dla mieszkańców naszego miasta.