Aktualności

74. rocznica egzekucji na ostrowieckim Rynku

Prezydent Jarosław Górczyński rozpoczął obchody 74. rocznicy egzekucji z 30 września 1942 r.  zapaleniem zniczy, modlitwą i złożeniem kwiatów na grobie ofiar na cmentarzu przy ul. Denkowskiej. Następnie najbliższe rodziny ofiar tragedii wspólnie z władzami miasta, ostrowieckimi parlamentarzystami oraz mieszkańcami miasta wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji 30 zamordowanych. Kulminacyjny punkt uroczystości odbył się w miejscu egzekucji, na ostrowieckim Rynku pod Pomnikiem  Pomordowanych, gdzie strzelcy ze Związku Strzeleckiego zapalili 30 pochodni symbolizujących 30 ofiar brutalnego mordu, złożono wieńce, a także wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

Spotkaliśmy się w dniu, który jest wspomnieniem jednej z największych tragedii, jaka dotknęła Ostrowiec Świętokrzyski. Stojąc tu dzisiaj wspominamy, historyczne wydarzenie sprzed 74 lat,  wydarzenie które dla nas, współczesnych obywateli, jest trudne do wyobrażenia – mówił Prezydent Jarosław Górczyński. Mimo, że w maju 1944 roku specjalna ekipa niemiecka zatarła ślad popełnionej zbrodni, my, mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego – pamiętamy! Wspólnie, jak co roku zbieramy się w tym miejscu, nie ma między nami podziałów, nie zważamy na głoszone wartości czy poglądy polityczne. Łączy nas pamięć o ostatnim dniu września sprzed siedemdziesięciu czterech lat.

W imieniu rodzin pomordowanych głos zabrał Przemysław Plaskota, wnuk zamordowanego Jana Plaskoty mówiąc, że wydarzenia sprzed 74 lat stanowią wciąż żywą historię całej rodziny, kształtującą tożsamość kolejnych pokoleń.