Aktualności

Chwała bohaterom Powstania Warszawskiego

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, wraz z Radnymi Miejskimi i Powiatowymi, a ku czci i pamięci bohaterów i ofiar Powstania Warszawskiego, złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Armii Krajowej.

Postanie warszawskie to akt suwerenności państwa w tragicznym położeniu, które wciśnięte pomiędzy dwie armie zmierzające do podboju świata, dążyło do wolności i niepodległości. Nie było przypadkiem.Największa w czasie II wojny światowej, trwająca dwa miesiące bitwa nie byłaby możliwa, gdyby nie zdeterminowana, niecofająca się przed niczym wola niepodległości, która była  nieodłącznie związana z poczuciem godności.

Żołnierze akcji „Burza”, warszawscy powstańcy walczyli  o godność narodową i ludzką, o to, co zostało Polakom odebrane.Powstanie Warszawskie było walką  o prawo do własnego państwa, do własnych decyzji, do bycia u siebie.

Dziś jesteśmy uczestnikami  obchodów 72 rocznicy upamiętniającej tamte wydarzenia. Nie mamy realnego wpływu na minione wydarzenia: na decyzje przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i polskiej armii podziemnej, ale mamy wpływ na budowanie rzetelnej, sprawiedliwej wiedzy o powstaniu, na podtrzymywanie kultu o tej największej akcji podziemnej w okupowanej Europie, podziwianej nawet przez wrogów.