Aktualności

Uczeń Roku 2014/2015- takiej uroczystości jeszcze nie było!

Choć już po raz XXIV wręczano w Ostrowcu Świętokrzyskim tytuł „Ucznia Roku” to jeszcze nigdy towarzysząca temu uroczystość nie miała tak podniosłego charakteru. Na wypełnionej po brzegi sali kina „Etiuda” zasiedli nie tylko najlepsi uczniowie, ale także ich rodzice,  nauczyciele oraz zaproszeni goście.
Gospodarzem uroczystości był prezydent miasta Jarosław Górczyński,
a przypomnijmy, że „Uczeń Roku” to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta i „Gazety Ostrowieckiej” mająca na celu pokazanie i docenienie najlepszych i najaktywniejszych uczniów z naszego miasta. W tym roku w tym gronie znalazła się ponad setka młodych ludzi, a wśród oklaskujących ostrowiecką młodzież znaleźli się m.in. Marszałek Województwa Adam Jarubas, czy Świętokrzyska Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł.
– Drodzy uczniowie, dziś jest wasze święto i cieszę się, że możemy go obchodzić przy pełnej sali – mówił witając wszystkich prezydent Jarosław Górczyński. Chcemy docenić talenty ze szkół podstawowych i gimnazjów. Moim zdaniem praca z uczniem to najlepsza inwestycja w przyszłość. To przecież wy za kilka lat przejmiecie stery gospodarczego, edukacyjnego, czy kulturalnego życia naszego miasta. Dzisiaj rodzice i dziadkowie siedzący na tej sali mogą być dumni, że mają takie pociechy.
Prezydent zaakcentował, że prowadzona restrukturyzacja oświaty pociągnie za sobą jeszcze bardziej intensywną pracę z uczniem.
– Tak jak się zmieniła się formuła „Ucznia Roku” tak ma się zmienić podejście do ucznia w naszych szkołach – zadeklarował. J. Górczyński. Młodzi ambasadorzy mają nas sławić, nie tylko województwie, kraju, ale i poza jego granicami, a takie przykłady już są. Przed kilkoma dniami na tej scenie występował Włodek Pawlik, zdobywca prestiżowej nagrody muzycznej „Grammy”. Debiutował w tym miejscu, przed pięćdziesięcioma laty, a dziś życzę wam wszystkim, abyście i wy poszli w jego ślady i odnosili tak znaczące sukcesy.
Na wstępie gali nagrody i gratulacje otrzymali tegoroczni finaliści plebiscytu Uczeń Roku z poszczególnych placówek oświatowych. Na scenie pojawili się uczniowie wraz ze swoimi rodzicami oraz dyrektorami szkół. W gronie szkół podstawowych znaleźli się: Anna Cichocka  z  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, Julia Kwiecień z PSP nr 3, Martyna Hamera z PSP nr 4, Natalia Choda z PSP nr 5, Michał Nowak z PSP nr 7, Wiktoria Jakubczyk z PSP nr 8, Kacper Czerwonka z PSP nr 9,Wiktor Łukasik z PSP nr 10, Nikola Pieńkowska z PSP nr 11, Martyna Kędra z PSP nr 12, Adam Stodulski z PSP nr 14. W gronie najlepszych gimnazjalistów pojawili się: Klaudia Jakubowska – z  Publicznego Gimnazjum nr 2, Berenika Mazur z  PG nr 3, Izabela Czerwińska – PG  nr 4, Dominika Tomaszewska – PG nr 5. Nieobecna była jedynie Aleksandra Kępa, która przebywała na mistrzostwach świata w Serbii.
Prezydent Miasta Jarosław Górczyński ufundował nagrody specjalne dla  dwóch uczniów w kategorii szkół podstawowych i dla dwóch w kategorii gimnazjów. Wybrał on tych, którzy świetnie godzą obowiązki wzorowych uczniów z innymi pasjami: artystycznymi, sportowymi, historycznymi, muzycznymi.
W kategorii szkoły podstawowe wyróżnił Natalię Choda oraz Adama Stodulskiego, zaś wśród gimnazjów Izabelę Czerwińską i Klaudię Jakubowską, którzy wyjechali z gali na nowiutkich rowerach.
– Patrząc na liczne nagrody myślę, że Ostrowiec Świętokrzyski ma szansę stać się najbardziej ekologicznym miastem – powiedział marszałek Adam Jarubas, który wraz z prezydentem wręczył nagrody. – Rower staje się bardzo popularnym transportem. Przed wakacjami to dobra oferta. Prezydent nagrodził najbardziej aktywnych, twórczych uczniów. Warto szlifować talenty, warto zarażać swoją pasją swoich uczniów, swoje dzieci.
Marszałek Adam Jarubas przyznał również dwie swoje nagrody najlepszym uczennicom. Otrzymały je: Martyna Chamera i Dominika Tomaszewska.
Jak co roku wielkie emocje wzbudziło rozstrzygnięcie plebiscytu czytelników „Gazety Ostrowieckiej”, którzy na specjalnych kuponach wybierali najlepszych swym zdaniem uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów.
– W tym roku w kategorii szkół podstawowych bezkonkurencyjna okazała się Julia Kwiecień na którą wpłynęło 978 kuponów, zaś wśród gimnazjalistów 882 głosy zebrała Berenika Mazur, co dało jej zwycięstwo i nagrodę rzeczową w postaci tabletu – ogłosił redaktor naczelny „Gazety Ostrowieckiej” Wojciech Turczyński.
Nagrody swe wręczyli również: radny sejmiku: Andrzej Kryj, Ewa Malec szefowa Zarządu Oddziału Nauczycielstwa Polskiego, a także Agata Adamek  z oświatowej „Solidarności”.
– Cieszę się, że tą uroczystością Ostrowiec nie różnicuje szkół na swoje i te prowadzone przez inne organy – przyznała kurator oświaty Małgorzata Muzoł. W każdym z was młodzi ludzie jest to, czego trzeba szukać, odnaleźć i szlifować. Choć zbliża się czas letniego wypoczynku pamiętajcie, że od rozsądku nie ma wakacji.
W części artystycznej wspaniale zaprezentowały się „Wiolinki” pod dyrekcją Jadwigi Dadii.

Laureaci oraz finaliści olimpiad przedmiotowych ze szkół podstawowych i gimnazjalnych nagrodzeni podczas uroczystej gali: Emil Jasiński,  Aleksandra Szala, Olga Surowiec, Aleksandra Kowal, Milena Komar (wszyscy z PSP nr1), Natalia Choda,  Natalia Lewicka, Martyna Rutkowska (PSP nr5), Weronika Płatek,  Michał Nowak (PSP nr7), Karol Szypniewski, Hieronim Łapa, Natalia Kuziemka, Jakub Cichocki, Paweł Dymara, Kacepr Mazur (wszyscy PG nr1), Michał Sroczyński, Krzysztof Pożoga, Anna Gołasa, Berenika Mazur (PG nr3),  Aneta Bień, Tomasz Orłowski, Aleksandra Wiewiór, Aleksander Taras (wszyscy PG nr4).

Wyróżnieni uczniowie z publicznych  szkół podstawowych, gimnazjów, a także  z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego, Niepublicznego Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego, oraz Katolickiego Zespołu Edukacyjnego.
Piotr Kurosad, Karina Staniek, Jakub Piętowski (PSP nr1), Natalia Denkiewicz, Tomasz Szczepanowski, Bartosz Szymański (PSP nr3), Hubert Matysiak, Konrad Grunt, Weronika Koperska(PSP nr4), Mateusz Biedka, Jakub Żak, Agnieszka Witkowska(PSP nr5), Szymon Amanowicz, Karolina Drożdżal, Amelia Wyrzykowska (PSP nr7), Angelika Surowiec, Maria Kosiarz, Nikola Górczyńska(PSP nr 9), Kaja Klepacz, Oliwia Żaczkiewicz, Zuzanna Popowicz (PSP nr 10), Wiktoria Tomczyk, Julia Walos, Kacper Łatkowski (PSP nr11), Aleksandra  Środoń, Wiktoria Rojek, Zofia Pacholczak (PSP nr12), Aleksandra Sławska, Anastazja Matracka, Jakub Wykierski (PSP nr14), Nikodem Nowak, Gabriela Górniak, Dominka Bugajską (PG nr1), Sylwia Kaca, Maciej Miłek, Krystian Matuszczak(PG nr2), Anna Loranty, Maciej Nowakowski, Paweł Pastuszka (PG nr3), Daria Danielczyk, Klaudia Sbriglio, Wiktoria Zielińska (PG nr4), Aleksandra Pawlik, Klaudia  Piotrowska, Milena Soboń (PG nr5), Sara Hmaidan, Klaudia Brzozowska, Karolina Sitarska (Katolickie Gimnazjum im. ks. M. Popiela) , Przemysław Religa, Kewin Wańdoch, Wiktoria Susfał (Katolicki Zespół Edukacyjny),
Bartłomiej Karwacki, Jan Wesołowski, Maciej Domańczyk (Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. St. Konarskiego), Anna Przygoda, Maciej Milcarz, Agnieszka Jezierska (Niepubliczne Gimnazjum im. St. Konarskiego).