Aktualności

“Mały fotograf, wielkie możliwości”. Przentacja zdjęć młodych ostrowczan

“Mały fotograf, wielkie możliwości” – to tytuł wystawy prezentowanej od 1 czerwca w Galerii Fotografii MCK. Składają się na nią prace wykonane przez uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. S. Konarskiego uczestniczących w zajęciach Szkolnego Ogniska Fotograficznego prowadzonych przez kustosza GF MCK Andrzeja Ładę.
Na  poniedziałkowy wernisaż zorganizowany w Dniu Dziecka tłumnie przybyli mali autorzy, ich rodziny, nauczyciele oraz stali bywalcy Galerii Fotografii MCK. Na przybyłych gości oprócz ekspozycji czekała niespodzianka w postaci mini koncertu w wykonaniu uczniów NSP im. S. Konarskiego.
Prezydent Jarosław Górczyński pogratulował autorom prac i  wyraził uznanie dla ciekawego i wnikliwego spojrzenia na otaczający nas świat.
– Gratuluję dobrych ujęć, ale i fotograficznej pasji. Cieszę się, że kolejne pokolenie ostrowczan tak chętnie sięga po to medium. Galeria Fotografii to doskonałe miejsce do prezentacji swoich prac, a także wymiany doświadczeń. Słowa uznania należą się również opiekunowi grupy oraz pani dyrektor Kindze Wnuk, która stwarza szerokie możliwości rozwoju dla swoich uczniów – mówił podczas wernisażu prezydent Górczyński.
Kustosz Galerii Fotografii MCK, a zarazem opiekun grupy – Andrzej Łada, podkreślił, że w tych pozornie banalnych zdjęciach ukrywa się estetyka niczym nieskorumpowanej prostej szczerości.
– Obecna wystawa została przedstawiona w kilku blokach tematycznych – portret, reportaż dokument, fotografia inscenizowana. W większości są to zdjęcia wykonane w technice czarno – białej, która posiada większą siłę oddziaływania na odbiorcę.  Dokument –  to fotografie przedstawiające osiedle tzw. fińskich domków wraz z ich mieszkańcami. Te prace oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych posiadają wartość archiwalną, ot taki mały skansen. Portrety emanują szczęśliwymi chwilami, wesołymi zdarzeniami, to chwile, które nigdy już nie wrócą, a dzieciństwo tak piękne szybko mija – dlatego warto je uwiecznić. Małym fotografom po części się to udało. Amatorski charakter  tych pracy jest ich siłą. Wydaje się, że patrząc na te fotografie omijające wszelkie konwencje przynależne obrazowi doświadczamy prawdy nieskażonej żadnymi dogmatami – uważa Andrzej Łada.
To już druga wystawa fotografii autorstwa młodzieży z tej szkoły. Poprzednia pt. „Okiem dziecka” była zaprezentowana w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury 1 czerwca 2012 r. Składały się na nią głównie portrety obrazujące ułamki własnego widzenia dzieci, gdzie raz one były fotografami innym razem modelami.