Aktualności

8 maja jako Narodowy Dzień Zwycięstwa. Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem ku czci mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego poległych za Ojczyznę w latach 1939 – 1945

Podobnie jak w wielu miastach w Polsce, tak również w Ostrowcu Świętokrzyskim 8 maja po raz pierwszy obchodzono Narodowy Dzień Zwycięstwa.
70 lata temu hitlerowskie Niemcy podpisały akt kapitulacji. W ten sposób zakończył się sześcioletni koszmar drugiej wojny światowej, która pochłonęła wiele milionów ofiar. O tym ważnym wydarzeniu pamiętamy w naszym mieście. Jak co roku z okazji zakończenia II Wojny Światowej oddano hołd wszystkim, którym zawdzięczamy to, że żyjemy w wolnym kraju, tym, którzy polegli w walce z niemieckim nazizmem. O godzinie 12.00 kwiaty na cmentarzu wojennym przy ulicy Denkowskiej,  pod pomnikiem ku czci mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego poległych za Ojczyznę w latach 1939 – 1945, złożyli prezydent miasta Jarosław Górczyński, przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda – Dudek, asystentka posła na sejm Romualda Garczewskiego oraz radni miejscy i powiatowi z Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego.
Przypomnijmy, że chociaż w naszym mieście już od wielu lat rocznicę zakończenia II wojny Światowej świętowaliśmy 8 maja, to dopiero  podpisana niedawno przez prezydenta  Rzeczypospolitej Polskiej ustawa ustanowiła oficjalnie tę datę jako Narodowy Dzień Zwycięstwa znosząc równocześnie Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone dotąd 9 maja i funkcjonujące w kalendarzu od 1945 r., gdy dekretem ustanowiły je władze komunistyczne. Ustawa uchwalona została pod koniec kwietnia przez Sejm. W minioną środę zaakceptował ją Senat, a w czwartek ogłoszona została w Dzienniku Ustaw.