Aktualności

3 Maja w Ostrowcu Świętokrzyskim. Apel prezydenta o wspólną pracę na rzecz miasta

Podobnie jak w poprzednich latach, obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Ostrowcu Świętokrzyskim, rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny w kolegiacie świętego Michała Archanioła. Jednakże tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święta Matki Bożej Królowej Polski nie ograniczyło się tylko do patriotycznych i kościelnych uroczystości. Po południu ostrowczanie uczestniczyli w zorganizowanym w Parku Miejskim  przez ostrowieckie parafie oraz Miejskie Centrum Kultury festynie.
Główną uroczystość uświetniła jak zawsze Orkiestra Dęta Miejskiego Centrum Kultury, poczty sztandarowe, oficjalne delegacje z wieńcami i wiązankami oraz honorowe warty wystawione przez strzelców i harcerzy. Po mszy, uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek. Przed pomnikiem pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej mieszkańców miasta przemawiał prezydenta miasta Jarosław Górczyński.
– Dynamiczne zmiany społeczne, gospodarcze i polityczne wymagają nieustannego umacniania demokratycznych fundamentów Rzeczypospolitej i naszej małej ojczyzny – Ostrowca Świętokrzyskiego. Musimy nadążać za duchem czasów w których żyjemy, realnie oceniać nasze siły i możliwości, reagować na zachodzące zmiany społeczne i demograficzne. Nie możemy obrażać się na to co jest, lecz działać po to, by nam wszystkim żyło się dobrze, byśmy również za kilka lat  w tym samym miejscu, na ostrowieckim rynku, który już wkrótce ociepli swoje oblicze, mogli z dumą powiedzieć, że jesteśmy ostrowczanami, którzy lubią swoje miasto, że właśnie tutaj chcą żyć, pracować i zakładać swoje rodziny – mówił do zebranych na Rynku ostrowczan prezydent Jarosław Górczyński. – Dbajmy zatem o międzyludzkie relacje, budujmy wspólnotę obywatelską. Koncentrujmy się na obecnie podejmowanych, niejednokrotnie trudnych działaniach, od których zależy przyszłość naszego miasta. Liczy się tu i teraz. Nie demonstrujmy więc szukając poklasku lecz pracujmy, biorąc odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Nie zapominajmy o tym przez co wspólnie przeszliśmy, wyciągajmy z tego wnioski i razem budujmy przyszłość Ostrowca Świętokrzyskiego. Pamiętajmy, że wolność i demokracja, również i dzisiaj wymaga naszego wspólnego zaangażowania i solidarności pomiędzy nami.
Dziękując za przybycie zgromadzonym na Rynku mieszkańcom prezydent miasta zaprosił do wspólnego radosnego świętowania.